Dedaş, Depremde yıkılan Galeria’a fatura gönderdi

Dedaş, Depremde yıkılan Galeria’a fatura gönderdi
17 Ağustos 2023 12:25 | Son Güncellenme: 17 Ağustos 2023 12:42

Kahramanmaraş merkezli depremlerde, 89 kişinin hayatını kaybettiği, Diyar Galeria Sitesi’ndeki daire sahiplerine DEDAŞ tarafından 3 gün önce SMS yoluyla elektrik faturası gönderildi. Sitenin alışveriş merkezindeki sinema salonunu depremde kaybeden Abdulkadir Aydın, “Yıkık olan bir yere 6 ay sonra elektrik faturası gönderildi. Galeria Sitesi sakinlerine gönderilen mesaja bakın. Bu tür hataların yapılmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen illerden Diyarbakır‘da 1’i boş, 7 bina yıkıldı, 414 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi de yaralandı. Yenişehir ilçesindeki kentin ilk alışveriş merkezi olarak 1999 yılında hizmete giren, 4 katı alışveriş merkezi olup, 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Galeria Sitesi’nin de 1 bloku, depremlerin ilkinde yıkıldı. 89 kişi yaşamını yitirdi, 22 kişi de yaralandı. Geride kalan 3 bloku ağır hasar alan siteye girişlere izin verilmeyerek, kontrollü olarak yıkıldı. Sitede oturanlara depremden 6 ay sonra Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından SMS yoluyla fatura gönderildi.

‘SİSTEMSEL OLARAK FATURALAR ABONELERE DE SMS OLARAK GİDİYOR’ AÇIKLAMASI

Mülk sahipleri bu duruma tepki gösterirken, DEDAŞ yetkilileri, 25 Mayıs 2023 tarihli yönetmelikte deprem anına kadar ve öncesine ait elektrik bedellerinin Bakanlıkça ödeneceğini belirterek, “Yıkılan binalardan sayaçlarda bulunan tüketim değerleri duruyordu. Bakanlık perakende satış şirketlerinden bunlara ait borç verisi isteyince, uzaktan okuma sistemlerindeki değerler Bakanlığa iletilmek üzere faturalandırılıyor. Sistemsel olarak faturalar abonelere de SMS olarak gidiyor. Ama aboneler bu borçları ödemeyecekler. Borçları Bakanlık ödeyecek” ifadeleri kullanılı.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.