DEDAŞ’A tepki gösteren muhtar istifa etti!

featured

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı kırsal Düzova Mahallesi’nin DEDAŞ tarafından 6 gün önce elektriklerin kesilmesine tepki gösteren mahalle muhtarı Necat Ertem, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Çınar ilçesinde bulunan yaklaşık 140 haneli Düzova Mahallesi’nin elektriği, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından “sondaj borçları” gerekçe gösterilerek, 11 Ağustos’ta kesildi. Köyde 20 hanenin ekonomik nedenlerden dolayı ödeyemediği elektrik borcuyla tüm köy 6 gündür elektriksiz ve susuz bırakıldı. Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan köylülerin hayvanları da susuzluktan telef olmaya başladı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, mahallenin muhtarı Necat Ertem de duruma tepki göstererek, istifa etti. Dün Çınar Kaymakamlığı’na giderek, istifa dilekçesini veren Ertem, dilekçesinde şunlara dikkat çekti: “Mahallede yaklaşık 800 nüfus yaşamaktadır. Mahallemizde kurulu yaklaşık 20 adet sondaj kuyusu vardır. Sondaj kuyusu sahiplerinden birkaç tanesi DEDAŞ’a olan elektrik borcunu yatırmadıkları için DEDAŞ Kurumu ile aralarında sorunlar vardır. Bu sorunların giderilmesi için tüm uğraşlara rağmen DEDAŞ Kurumu bazı devlet kurumlarının gücünü arkasına aldığı için hiçbir şekilde uzlaşmaya gelmemekte ve sürekli olarak sorunlar yaratmaktadır. Mahallede birçok diyaliz ve makineye bağlı hasta var. Elektrik kesintisi yapıldığı için bu hastaların hayatı tehlikeye sokulmuş durumda, hiçbir devlet kurumu sorunu sahiplenmedi. Sürekli olarak DEDAŞ kurumunun yanında yer alarak mahallenin mağduriyetinin giderilmesi için adım atmadı. Usulsüz kesilen mahalle elektriği nedeniyle susuz kalan mahalle sakinlerine karşı sorumluluğumu yerine getiremediğim için muhtarlık makamında oturmanın bir manası yoktur.”

DEDAŞ’A tepki gösteren muhtar istifa etti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!