Dicle Üniversitesi Öğrencilerinin sorunları Meclis’te!

Dicle Üniversitesi Öğrencilerinin sorunları Meclis’te!
29 Ekim 2023 13:08 | Son Güncellenme: 29 Ekim 2023 13:11

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde kalan öğrencilerin yaşamış olduğu sorunlar Meclisin gündemine taşındı. HEDEP Diyarbakır milletvekilleri, KYK’lerde yaşanan sorunlara ilişkin Meclis’e soru önergesi sundu.

Diyarbakır Milletvekilleri, verdikleri ortak önerge ile Dicle Üniversitesi öğrencilerinin yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yanıtlanması istenen önergenin altında milletvekilleri Cengiz Çandar, Adalet Kaya, Ceylan Akça Cupolo, Serhat Eren, Sevilay Çelenk, Berdan Öztürk, Halide Türkoğlu ve Mehmet Kamaç’ın imzaları yer aldı.

Öğrencilerin güvenliği tehlikeye atılıyor

Soru önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Kampüs girişinde belediyeye ait bir otobüs durağı bulunmasına rağmen öğrenciler, ‘son durak’ denilerek kampüsün yaklaşık 3 kilometre uzağında kalan önceki durakta inmek zorunda bırakılmaktadır. Yeterli ışıklandırmanın olmadığı, ıssız denilebilecek bir bölgeden, kampüsteki yurtlarına yürüyerek ulaşmaya çalışan öğrencilerin güvenliği tehlikeye atılmaktadır. Dicle Üniversitesi kampüsünde bulunan İyaz Bin Ganem yurdunda kalan bir kadın öğrenci, kampüs girişindeki otobüs durağında indirilmeyip, kampüsteki yurda yürümek zorunda bırakılmış ve tacize uğramıştır. Dicle Üniversitesi öğrencilerinin kampüslerine güvenli biçimde ulaşımlarının sağlanması için gereken ne ise ivedilikle yapılmalıdır.” açıklamasına yer verildi.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.