Diyarbakır Kulp Kaymakamı Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Diyarbakır Kulp Kaymakamı Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Kaymakamı Burak Akeller’in Cuma Namazına gittiği Kuba Cami’nde hutbe okuma tarzını beğenmediği imama yönelik dárp ve küfür iddiaları üzerine Diyarbakır Valiliği ve İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Diyarbakır Valiliğinin resmi web sitesinde yapılan paylaşımda, şu açıklamalara yer verildi: “Bazı basın yayın organlarında Kulp Kaymakamı ve İlçede görev yapan bir cami imamı arasında yaşandığı iddia edilen olaya ilişkin; Adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

KAYMAKAMDAN YANIT GELDİ

Diğer yandan Kaymakam Akeller, darp ve küfür iddialarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bugün Kuba Camii’nde Cuma namazı için gittik. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta okunması gereken hutbede bu hafta şehitlerimiz ile ilgili olarak Rahmet duası vardı. Cami imamı bu kısmı okumadı, bende hutbeden sonra dışarda kendisine yüksek sesle tepki gösterdim. İmam bana baskı yapılıyor, o yüzden okumadım deyince bende bu cevaba kızıp sen devletin imamısın, kim baskı yapabilir dedim. Sonra kendisi gidip darp raporu almış ama raporda iddia edildiği gibi bir darp değil de bacağının ağrıdığı yazıyor. Ben olayı il valimize de aktardım. İddia edildiği gibi ben devleti temsil eden biri olarak kimseyi darp etmedim” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANINDAN AÇIKLAMA

“Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller Cuma Hutbesi’nde “şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumayan” cami imamına okuması için hatırlatmada bulunmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği metnin tam okumasını sağlamıştır. Yaşanan olay sonrası gündeme getirilen iddialarla ilgili Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. İncelemenin sonucu beklenmeden kimi sosyal medya hesaplarınca yapılan yorum ve eleştiriler maksatlıdır. Konuyu yakından takip ediyoruz.” açıklaması yapıldı.

Kaynak : Yenigün Haber

Diyarbakır Kulp Kaymakamı Hakkında Soruşturma Başlatıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!