Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri tehdit altında!

featured

Tehlike Altındaki Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Hevsel Bahçeleri ve Diyarbakır Surlarına ilişkin UNESCO raporunda, tarihi kentsel dokunun ciddi şekilde kaybolması ve OUV’sini taşıyan nitelikleri koruyamayan bir yönetim sistemi nedeniyle tehlike altında olduğu açıklandı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ne aldı.

Açıklanan geniş raporda, Sur ve Hevsel’in tarihi kentsel dokusunun ciddi şekilde kaybolduğu belirtildi. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin 2015 yılında “Dünya Kültürel Miras Listesi’ne” alındığı kaydedilen raporda, Sur ve Hevsel Bahçeleri’nin potansiyel tehditle karşı karşıya kaldığı, bu durumda “Tehlike Altındaki Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne” girdiği ifade edildi.

Dünya Miras Merkezi/ICOMOS Ortak Reaktif İzleme Misyonu’nun Kasım 2022 raporuna atıfta bulunulan raporda, “Diyarbakır’daki mevcut durumla ilgili endişe, rehabilitasyon ve yeniden yapılandırma çalışmaları ve geliştirme, kentsel tasarım ve peyzaj projeleri, kara taşımacılığı altyapısı, su altyapısı, turizm/ziyaretçi/rekreasyonun etkileri, yönetim sistemi/yönetim ve koruma planı değiştirildi” tespitlerine yer verildi.

UNESCO, Türkiye’deki BM Ülke Ekibi’nin bir parçası olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sorumluluğu altındaki kültür varlıklarına ve müzelere verilen zararı yaklaşık 53 milyon ABD doları olarak tahmin eden Türkiye Deprem İyileştirme ve Yeniden Yapılandırma Değerlendirmesi’nin (TERRA) kültür sektörü bölümüne katkıda bulunmuştur. UNDP’nin İyileştirme ve Yeniden Yapılandırma için Teklif ve Önerilen Projeler yayını, kültürel mirasın restorasyonunu ana ayaklardan biri olarak ele almakta ve büyük ölçekli bir iyileştirme programı öngörmektedir.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği ve UNESCO arasında 27 Nisan ve 26 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen toplantılarda, acil durum kurtarma ve hasar tespit çalışmalarının tamamlanmak üzere olmasa da oldukça ilerlemiş olduğu teyit edilmiştir. Bu raporun yazıldığı sırada UNESCO’ya teknik ve/veya mali yardım için herhangi bir resmi talepte bulunulmamıştır.” açıklamalarına yer verildi.
KAYNAK: M.A

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri tehdit altında!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!