Diyarbakır’da iki köy aylardır su sorunu yaşıyor!

featured

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde Bircemal ve Kuşlukçayır köyleri ile bağlı mezralarda 7 aydır su sorunu yaşanıyor. Su kuyularının kurumasından dolayı köylülerin bir kısmı kendi imkânlarıyla şehir merkezinden su getirirken, diğer kısmı ise eşekleriyle köye yakın olan kuyulardan su ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Aileler, köyde yaşayan çocukların kirli su sebebiyle hastalandığını ifade ediyor.

Gazete Duvar’dan Ardıl Batman’ın haberine göre Bircemal köyünden Belkıs Gül, “Hiç kimse bize sahip çıkmıyor, herkes kendi hayatına bakıyor. Bu suyu hayvanlar bile içemez. Bize de sahip çıkın biz de insanız” açıklamasında bulundu.

KÖY MUHTARI DİSKİ MÜDÜRÜNÜ CANLI YAYINA DAVET ETTİ

Kuşlukçayır Köyü Muhtarı Nihat Gülkuşuk ise, Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (DİSKİ) yaptıkları başvurulara rağmen olumlu bir sonuç alamadıklarını belirterek su sorununun sebebi olarak DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Fırat Tutşi’yi gösterdi. Gülkuşuk, “DİSKİ Genel Müdürü’nün yanına gittim, ‘Millet isyan ediyor, göç etmeye başladı’ dedim. Sanki benimle alay ediyor. ‘Benim dairemin suyu da bitmiş, devlette para bitmiş’ dedi. Devlette para bitiyorsa sen bu maaşı aynı gün nasıl alıyorsun?” dedi. DİSKİ Genel Müdürü Tutşi’yi 1 saatlik canlı yayına davet eden Gülkuşuk, “Bütün devlet yetkilileri bizi dinlesin” talebinde bulundu.

DİSKİ MÜDÜRÜ TUTŞİ: SU BULMA İHTİMALİM OLURSA SONDAJ AÇACAĞIM

Muhtarın açıklamalarına yanıt veren Mehmet Fırat Tutşi ise, “Muhtara göre benim hareket etme şansım yok. Köyüne kadar gittim, tankerle su gönderiyorum. Su bulma ihtimalim olursa sondaj açacağım. Ben bunları da yıllık programa alıyorum. Mevsimsel kuraklık var. Bu her yerde oluyor. Her kuruyan sondajın yanına sondaj açma şansım yok ki” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da iki köy aylardır su sorunu yaşıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!