Diyarbakır’da Ağır Hasarlı Bina Az Hasarlıya Döndü!

featured

Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Diyarbakır’da binlerce yapı için acil yıkım kararı alınırken, yaraları sarma çalışmaları sürüyor. Mühendisler kentteki yapı denetimlerini bitirirken, iddiaya göre Kayapınar ilçesine bağlı Huzurevleri Mahallesi’ndeki 28 daireden oluşan 7 katlı Ruken Apartmanına depremden sonra ilk 3 gün ‘ağır hasarlı’ raporu verildi. Detaylar ⇓

Mühürlenen binanın sakinleri bir müddet farklı yerlere yerleşti. Sistemde binanın bir müddet sonra ‘az hasarlı’ gözüktüğünü söyleyen dükkan sahibi ve bazı bina sakinleri, itiraz dilekçesi hazırlayıp yetkililere bildirdi.

Apartman altında işletmesi bulunan Reşit Tetik, dükkanda kolon ve kirişlerin köşelerinde demirlerin bariz bir şekilde belli olduğunu söyledi. Muhtemel bir depremle binanın yıkılma ihtimalinin söz konusu olabileceğini ve vicdan azabı çekmek istemediklerini söyleyen Tetik, “Binamıza depremden dolayı ilk 3 gün içerisinde ağır hasar kaydı yapıldı. Evimiz dükkandan uzak olduğu için bina sakinleri mühendisler ile ‘binamızda ağır hasarlık bir durum söz konusu değil’ diye itirazda bulunmuşlar. Böylelikle mühendislerin binayı kontrol etmesine engel olmuşlar. Daha sonra sisteme az hasarlı diye kaydedildi. Yapılan son kontrolde yetkililer binayı kontrol için geldiğinde ise tekrar ağır hasara çevirdi. Mühendisler bina için kesinlikle ‘ağır hasar’ demiş. Benim dükkanım da zemin katta olduğundan dolayı bayağı zarar görmüş. Lokanta olarak kullandığımız dükkanın bütün duvarları yıkılmış, kolon ve kirişlerin köşelerinde demirler bariz bir şekilde belli oluyor. Aynı zamanda inşaat sektöründe de çalıştığım için binanın ağır hasar olduğuna inanıyorum. Sonra da Allah etmesin bir deprem olursa kimsenin enkaz altında kalıp hayatını kaybetmesini istemiyorum. Vicdan azabı çekmemek için bu durumu paylaşmak istedim” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da Ağır Hasarlı Bina Az Hasarlıya Döndü!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!