Diyarbakır’da ev bulamayan aile sokaklarda yaşıyor..

featured

Diyarbakır’da 4 çocuklu aile bütçelerine uygun kiralık ev bulmadıkları için 35 gündür bir merkez Kayapınar İlçesi’ndeki Diclekent semtindeki bir parkta yaşıyor. En küçüğü bir buçuk yaşında olan 4 çocuğu ve eşi ile birlikte parkta yaşayan Hediye Oynar, “Ev sahibi bize ‘deprem nedeniyle ev hasarlı evden çıkın’ dedi. Meğer kirayı artırmak için bizi çıkarmış biz bunu bilmiyorduk. Daha sonra bir ev kiraladık 6 ay sonra oradan da atıldık. Şimdi buradayız” dedi. Son dönemlerde ev kiralarındaki yüksek artış bir aileyi parkta yaşamaya mecbur etti. Ev sahibinin kirayı artırmak için ‘ev hasarlı’ bahanesiyle evinden çıkardığı Oynar ailesi, bütçesine uygun bir ev bulamadığı için parkta yatıp kalkmaya başladı. Rûdaw muhabiri Abdulselam Akıncı’nın ulaştığı Diyarbakır’ın kalbi olarak kabul edilen merkez Kayapınar ilçesine bağlı Dicle Kent mahallesinde bir parkta yaşayan 4 çocuklu Oynar ailesinin aktardığına göre bütçelerine uygun ev bulamadıkları için parkta yaşıyorlar.

‘Evden atıldık’

En küçüğü bir buçuk yaşında olan 4 çocuğu ve eşi ile birlikte parkta yaşayan Hediye Oynar yaşananları şöyle anlattı:

“Ev sahibi bize ‘deprem nedeniyle ev hasarlı evden çıkın’ dedi. Meğer kirayı artırmak için bizi çıkarmış biz bunu bilmiyorduk. Daha sonra bir ev kiraladık 6 ay sonra oradan da atıldık. Şimdi buradayız. 35 gündür parkta yaşıyoruz. Eşyalarımızı geçici olarak bir bodruma yerleştirmiştik. Şimdi sahibi eşyalarınızı buradan çıkarın dedi. Bugün eşyalarımızı oradan çıkardık. Perişan haldeyiz. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Aç susuz kaldık mecburen eşyaların çoğunu satmak zorunda kaldık, bir çoğu kırıldı.”

‘Valilik bir ev bulun altı aylık kiranızı biz ödeyeceğiz dediler’

Valiliğe başvurduklarını belirten Hediye Oynar, “Valilik bir ev bulun altı aylık kiranızı biz ödeyeceğiz dediler. Ama 6 ay sonra ne yapacağız peki? Eşimin kolu ve bacağı sakat. Çok mağduruz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da ev bulamayan aile sokaklarda yaşıyor..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!