Diyarbakır’da Halkın Sağlığı Tehlikeye Atılıyor

Diyarbakır'da Halkın Sağlığı Tehlikeye Atılıyor

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Diyarbakır‘da ağır hasar alan yapıların yıkımı devam ediyor.

Çevresel, sağlıksal ve toplumsal kurallara uyulmaması sık sık eleştirilere sebep olan bina yıkımlarına bir yenisi daha eklendi.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesi Huzurevleri Cami köşesinde yıkılan bir binanın ayrıştırma işlemleri yerinde yapılıyor.

Havanın yağışlı olmasından dolayı ayrıştırma esnasında toz çıkmazken, tüm uyarılara rağmen yıkımların bu şekilde devam etmesi tepkilere neden oldu.

KURALLARA UYUN ÇAĞRISI YAPILDI

Çevre Mühendisleri Odası, yıkım usullerinin bina yıkım yönetmeliğinde madde madde açıklandığını belirterek, şu kurallara uyulması gerektiği çağrısı yapıldı.

“Yıkımın olacağı binanın etrafındaki binalar boşaltılmalı, kesintisiz sulama yapılmalı, yıkım son kattan başlanılarak aşağı katlara doğru devam etmeli.

Bunlar yönetmelikte belirtilen yıkım teknikleri. Bunlarla beraber Atık Yönetim Planı oluşturulmalı. Çıkarılacak atıkların cinsi, adedi ve nereye götürüleceğine dair bir plan hazırlanmalı.

Gürültü ve titreşim için yıkım öncesinde yıkım akustik raporu hazırlanıp atık yönetim planına eklenmeli.

Gözlemlerimiz ve gerekse vatandaşların şikayetleri göstermektedir ki şimdiye kadar yapılan yıkımlar usule uygun yapılmamıştır. Bu konuda yetkililere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Özellikle yıkım esnasında güvenlik önlemlerinin daha fazla alınması, çevre ve hava kirliliğinin oluşmaması için başta su kullanımı olmak üzere yıkımın tüm aşamalarında yönetmenliğe uyulmalıdır.” denildi.

Kaynak: Yenigün Haber

Diyarbakır’da Halkın Sağlığı Tehlikeye Atılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!