Diyarbakır’da Irkçı Saldırı. ‘Burada Kürtçe Konuşamazsın’!

featured

Diyarbakır’da gazeteciye ırkçı saldırı: Burada Kürtçe konuşamazsın.. Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nde haber takibi yapan Rudaw TV’nin Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak kimliği belirsiz bir kişinin Irkçı saldırısına uğradı. Saldırgan kişi kısa sürede yakalandı.

Olay Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’ndeki Ulu Cami’nin önünde meydana geldi. Rudaw TV Diyarbakır Temsilcisi olan Maşallah Dekak canlı yayın yaptığı esnada kimliği belirlenemeyen bir kişi, “Burası Türkiye Cumhuriyeti burada Kürtçe konuşmazsınız” diyerek sözlü bir saldırıda bulundu. Çevredeki vatandaşların araya girmesi üzerine fiziksel saldırı engellendi. Olayın basına yansıması üzerine şüpheli kişi gözaltına alındı.

Saldırı ile ilgili açıklama yapan Maşallah Dekak, saldırganın direkt Rudaw ekibini hedef aldığını belirterek, şunları söyledi:

“DEVA Partisi Başkanı Ali Babacan Diyarbakır’daydı. Yanındakiler ile beraber Cuma namazına gitmişti. Babacan ve yanındakiler Camiden çıkmak üzereyken bir kişi doğrudan bize doğru yönelerek, parmağı ile bizi işaret etti. Parmak sallayarak ‘Rûdaw burası Türkiye Cumhuriyeti toprakları. Kafanıza göre hareket edemezsiniz! Aklınızı başınıza toplayın!’ gibi sözler sarf etti. Ben de Kürtçe karşılık verdim. Ne istediğini sordum. O Türkçe devam etti, ben de Kürtçe karşılık verdim. En sonunda bana ‘Burası Diyarbakır, burada Kürtçe konuşmazsın’ şeklinde çıkıştı. Araya çevredeki insanlar girdi, onu engellemeye çalıştılar. Saldırmasına izin verilmeyince, engel olununca uzaklaştı.

ORGANİZE BİR SALDIRI DURUMU OLMASINDAN ENDİŞELENDİM

Yaklaşık bir dakika sonra yeniden geldi, ağza alınmayacak küfürler ve hakaretler etmeye başladı. ‘Burası Türkiye Cumhuriyeti, Kürtçe konuşamazsın’ sözlerini üst üste tekrarlayınca bende farklı çağrışımlar yaptı. Muhtemelen bu tek kişilik bir saldırı değil, organize edilmiş, arkasında başka ellerin olduğu planlı bir saldırı olmalı açıkçası. DEVA Partisi Genel Başkanının olduğu bir sırada bir provokasyon girişimi olabilir. Neyse ki biz soğukkanlı davrandık. Eğer ben de aynı şekilde hakaret ile karşılık vermiş olsaydım belki olay başka bir hal alabilirdi.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da Irkçı Saldırı. ‘Burada Kürtçe Konuşamazsın’!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!