Diyarbakır’da istifa eden muhtarın yerine kayyım atandı!

Diyarbakır’da istifa eden muhtarın yerine kayyım atandı!
19 Ağustos 2023 21:24 | Son Güncellenme: 19 Ağustos 2023 21:34

Diyarbakır‘ın Çınar ilçesindeki Düzova Köyünde istifa eden muhtarın yerine Kayyım atandı. Diğer yandan köye sondaj borçları gerekçe gösterilerek 9 gündür elektrik verilmiyor.

(DEDAŞ) tarafından Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki yaklaşık 140 haneli Düzova Mahallesi’nin 20 hanesinin ekonomik nedenlerden dolayı ödeyemediği “sondaj borçları” gerekçesiyle 11 Ağustos’ta trafoları söküldü. Kaymakamlık ve DEDAŞ yetkilileri ile sorunu çözemeyen Muhtar Necat Ertem’de duruma tepki göstererek, 15 Ağustos’ta istifa etmişti. Ertem, istifa dilekçesinde mahallede diyaliz hastaları ve solunum cihazı kullanan hastalar olduğunu ifade ederek, DEDAŞ’ın devlet yetkilileri tarafından korunduğunu belirtti.

Mahallede 9 gündür elektrik sorununa çözüm bulunamadı. Muhtarlığa 16 Ağustos’ta Çınar Kaymakam Yardımcısının kayyım olarak atandığı söyledi. Vatandaşlar, Kaymakamın kayyım gerekçesini “HDP’yi çağırıp, devleti kötülüyorsunuz” sözleriyle açıkladığını ve elektrik borçlarının ödenmeden köye elektrik verilmeyeceğini belirttiğini söyledi. Haber devam ediyor. ⇓

Kaymakamlık yetkilileri ile yapılan görüşme ardından “jeneratör alınması” önerildiğini aktaran yurttaşlar, “Jeneratör gelse de suyu kullanamıyoruz. Jeneratör bir gün içerisinde 2 ton mazot yakıyor, bunu karşılayacak gücümüz yok. Öte yandan jeneratörün yanması halinde de sorumluluğu bizim almamız isteniyor. Bu sorumluluğu da kimse almak istemiyor” dedi.

İMAM MAHALLEYİ TERK EDİP GİTTİ!

Elektrik ve su kesintisi nedeniyle Düzova Camii’nde görevli imamın da çocuklarını alarak, mahalleyi terk ettiğini dile getiren mahalleliler, dini ibadetlerini de yapamadıklarını söyledi.

KAYNAK (MA)

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.