Diyarbakır’da kira zulmüne neden müdahale edilmiyor?

featured

Yaşanan deprem sonrası Diyarbakır’da kira fiyatları rekor seviyede arttı. Kentte kiralık ev sorunun çözülmesi için hükümetin yeni imar alanlarının bir an önce açması gerekiyor. Depremin etkilediği Diyarbakır’da kiralık ev bulmak imkansız hale gelmiş durumda, kiracı ile mülk sahipleri arasında çıkan sorunlar ise toplumsal krize dönüştü. Diyarbakır’da en düşük konut kiraları 8 bin liradan başlıyor.

Depremden sonra özellikle dublekslerin 12 bin lira olan kira fiyatı 25-30 bin liraya kadar çıktı. Depremden önce sayısız kiralık ve satılık arazi, arsa, ev, işyeri ve büro/ofis olmasına rağmen depremin hemen sonrasında ilanlardan kaldırılmış ve karaborsa bir piyasa oluşmuştu. Bir işletme sahibi: Mülk sahibi kiraya yüzde 100 zam yaparak, 10 bin lira olan kirayı 20 bin liraya çıkarmak istiyor. Kabul etmememiz halinde bizi iş yerinden çıkarmakla tehdit ediyor. Çaresiz durumdayız. Yetkililerin bu duruma bir an önce çare bulmasını istiyoruz. ” açıklamasını yaptı

NAKLİYE VE KİRA YARDIMINI EV SAHİBİ İSTİYOR


Uzun zamandır kiralık ev sıkıntısı çektiğini söyleyen kent sakinlerinden Ahmet Yılmaz ise, kiracılara yatan nakliye ve kira yardımına ev sahiplerinin göz diktiğini belirterek şu cümleleri kullandı:
“Orta hasarlı binada kiracı olarak kalıyorum. Ev sahibim nakliye ve kira yardımını benden istiyor. AFAD, ev sahiplerinin hakkı olmadığını söylemesine rağmen yardım parasını talep eden ev sahibi, ‘Vermesen o zaman kiranı yükselteceğim’ diyor aksi halde evden çıkartmakla tehdit ediyor. Ben ve kızım yalnız yaşıyoruz. Kızımın aldığı maaş asgari ücret kiralar 8 binden 20 bin TL kadar çıkıyor.

ARTIK MAAŞ BORDROSUYLA EV KİRALAYACAĞIZ


Mülk sahiplerinin sürekli memur şartı ile kiracı aradığını da aktaran Yılmaz asgari ücretle kirada oturmanın imkansızlaştığını söyledi. Yılmaz, “Kira ilanlarına bakıyorum 9 bin 500 TL koyulan ilana baktım. Özelikle açıklamayı okuyun diye uyarı var. Açıklamada memur şartı istiyor. Yıllardır alışık olduğumuz bir durum ama asgari ücret 11 bin 400 TL ev sahibi asgari ücretlinin bunu ödemekte zorlanacağını geçtim ödeyemeyeceğini bildiği için memur istiyor.

NİŞANLIM İLE ÇADIR DA KALACAĞIZ


Eylül ayında evleneceklerini fakat hala kiralık daire bulamadıklarını belirten Gülistan Yıldırım ve Yusuf Demir ise, “Evlilik hazırlığı yapıyoruz. Her gün yeni bir zamla uyanıyoruz. Bir gün önce almadığımız ürünler için pişman oluyoruz. Mobilya aldık, sonraki gün iki katına çıktı fiyat. Temizlik ürünleri aynı şekilde her gün zam oluyor. Tabi bu zamların konut fiyatlarına yansıması da fahiş fiyatları ortaya çıkarıyor. Düğünümüze bir ay kalmış ev bulamıyoruz. 3 aydır ev arıyoruz. 10 binin altında ev yok. Asgari ücret ile geçiniyoruz. 10 bin lira kiraya verirsek biz nasıl geçineceğiz. Diyarbakır’da artık bütün semtlerde kira fiyatları neredeyse aynı. Depremden bu yana sürekli kira fiyatları artıyor vatandaş ne yapacak bilmiyorum. Böyle devam ederse yaşamımızı çadırda sürdüreceği” dedi..

KAYNAK: YENİGÜN

Diyarbakır’da kira zulmüne neden müdahale edilmiyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!