Diyarbakır’da Operasyonlara Tepki: Kabul Etmeyeceğiz!

featured

Yeşil Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, Demokratik Bölgeler Partisi ve bazı sivil toplum örgütleri, Diyarbakır merkezli 21 ilde yapılan operasyonda 126 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin merkez Yenişehir ilçesi Ofis Semti’nde bulunan Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yapıldı.

Sanat Sokağı’nda bulunan Yeşil Sol Parti seçim bürosunda yapılmak istenen basın açıklamasına emniyet güçleri tarafından izin çıkmadı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı sokakta, çıkan kısa süreli süren gerginlikte 3 vatandaş gözaltına alındı. Yapılan müzakereler sonrası çemberdeki partililer basın açıklamasının yapılacağı yere doğru gitti.

Açıklamada ilk sözü alan HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Güne yine bir siyasi operasyonla başladık. Söze karşı söz istiyoruz siyasi iktidardan. Kurduğumuz cümlelere karşı, yürüttüğümüz siyasete karşı siyaset üretemeyen iktidar, yapabildiği tek şeyi yapıyor. Siyasetçileri, avukatları, gazetecileri, sanatçıları ve sivil toplum temsilcilerini gözaltına alıyor. Bununla siyaset yapabileceğini düşünüyor. Bunu protesto ediyoruz ve bunu asla kabul etmeyeceğiz” sözlerini kullandı.

‘Buradayız ve birlikte mücadele edeceğiz’

Açıklamayı yapan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ise gözaltıları kabul etmeyeceklerini ifade ederek, 21 ilde gerçekleştirilen gözaltıların seçim çalışmalarına engel olamaması gerektiğini belirterek, “YSP için sahada çalışan tüm halkımız moralini yüksek tutsun. Bu gözaltılar seçim çalışmasında motivasyonunuzu kırmasın. Buradayız ve birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Akın daha sonra: “Tarihi seçimle karşı karşıya kaldığımız bu ortamda her türlü baskıya direnerek buradan halkımıza sözümüzü ulaştırmaya çalışıyoruz. Buradan iktidara sesleniyoruz. Yaptığınız bir seçim kumpasıdır.

Bizim karşımızda seçim kampanyanızı gözaltılarla yapıyorsunuz. İktidarın artık sözü bitmiş. Burada bir basın açıklaması yapacağız ama her türlü engelle karşı karşıya kalıyoruz. Ancak asla bir adım geri durmayacağız. Bugün yaptıklarını 14 Mayıstan sonra yapamayacaksınız.” dedi.

Diyarbakır’da Operasyonlara Tepki: Kabul Etmeyeceğiz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!