Diyarbakır’da serpme kahvaltıda yeni dönem başlıyor!

Diyarbakır’da serpme kahvaltıda yeni dönem başlıyor!
29 Ekim 2023 21:48 | Son Güncellenme: 29 Ekim 2023 21:54

Diyarbakır’ın bazı mekanlarında serpme kahvaltıda yeni bir döneme başlıyor. Gıda israfının önüne geçebilmek adına kentteki bazı mekanlar, müşterilerine serpme kahvaltı yerine tepside kahvaltı sunmaya başladı.

Hem ekonomik hem de israfı önleyen bu yeni sistem, müşteriler tarafından da olumlu olaram karşılanıyor. Doğu Anadolu’da birçok medeniyete ev sahipliği yapan aynı zamanda, birçok kültürü ve medeniyeti bir arada yaşatmaya sürdüren, gözde şehrimiz Diyarbakır, gastronomi alanında oldukça zengin bir mutfağa sahip olmakla birlikte, kahvaltı kültüründe de oldukça meşhur olduğu biliniyor. Genellikle kahvaltıyı dışarda yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği serpme kahvaltıda meydana gelen israf, ülke ekonomisini milyonlarca zarara uğratıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaklaşık olarak yıllık 18 milyon ton gıda israf ediliyor. Bu israfın önemli bir kısmı da serpme kahvaltıdan kaynaklanıyor. Neredeyse serpme kahvaltının yaklaşık yarısı doğrudan çöpe gidiyor. Serpme yerine tepside kahvaltı.

Serpme yerine tepside kahvaltı

Bu israfın önüne geçmek isteyen bazı işletme sahipleri ise serpme kahvaltının yerine müşterilerine çeşitli alternatifler sunmaya başladı. Fuzuli harcamalardan kaçınmak isteyen bu işletmeler müşterilerini “serpme” yerine “seçme” veya “tepside” kahvaltı usulüne yönlendirmeye başladı. Bu mekanlardan bir tanesi olan Şuara Kafe, “tepside kahvaltı” servisiyle otantik bir görüntü oluşturarak, israftan kaçınmak adına gelen müşterilerine hesaplı bir kahvaltı sunuyor. Şuara Kafe’nin yeni kahvaltı usulü mekânlarına gelen müşterilerin de beğenisini topluyor.

Kaynak : Özgür Haber

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.