Diyarbakır’da Test isteyen çalışanlar işten çıkarıldı!

featured

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde bir tekstil firmasında çalışan ve işyerlerinde Kovid-19 testi pozitif çıkan çalışma arkadaşlarıyla temasta oldukları gerekçesiyle hastaneye başvuran çalışanlar, işten çıkarıldı. Soluğu yargıda alan işçiler, almak için çaba harcayacaklarını söyleyerek işyeri hakkında suç duyurusunda bulunurken, CİMER üzerinden de şikâyette bulundu..

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde bir tekstil firmasında çalışan 100’e yakın işçi, işyerlerinde kovid-19 testi pozitif çıkan çalışma arkadaşlarıyla temasta oldukları gerekçesiyle önceki gün hastaneye test yapmaya gittiler. İşyerindeki sağlıksız çalışma koşulları ve test yapılması için girişimde bulunulmamasını dile getiren işçiler, iddiaya göre faaliyetlerin durdurulmayacağını söyleyen işverenler tarafından işten çıkarılacakları yönünde tehdit aldıklarını söyledi. Sabah saatlerinde aradıkları Alo 170 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi’nden işten çıkarıldıklarını öğrenerek büyük şok yaşadı.İşten çıkarılma gerekçelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu İşten Çıkış Kodlarından biri olan 29’uncu maddede yer alan “İyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık” olduğunu öğrenen işçiler yargı yoluna gitti.

‘Ahlaksızlık yapmadık’

29’uncu madde gereği işten çıkarılmanın büyük bir utanç ve haksızlık olduğunu söyleyen Mürsel Çalışır, “Biz yanlış bir şey yapmadık. İyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık adıyla bizi işten çıkardılar. Biz ahlaksızlık yapmadık ve verdiğimiz röportajlarda işverenlere hakarette bulunmadık. Biz sadece sağlıklı bir ortamda çalışmak için hakkımızı aradık. Sabah işten çıkarıldığımızı öğrenince büyük bir şaşkınlık ve üzüntü yaşadık” dedi.

‘Hastaneye gittiğimizi biliyorlardı’

Hastaneye gittikleri zaman işyerine bilgi verilmediği iddiasına dair konuşan Çalışır şu ifadeleri kullandı:

“Açıklama yapan işyeri yetkilileri hastaneye izinsiz gittiğimizi söylüyor. Bu kesinlikle doğru değil. Biz hastaneye işyerinin servisine binerek, onların bilgisi dahilinde gittik. Kendileri test için evrak vermediler ama gidip kendiniz görüşün hastaneyle dediler. Şimdi ise bunu bahane ederek bizi işten çıkarmalarına kılıf arıyorlar.”

‘İşyeri hala çalışıyor’

İşyeri tarafından yapılan açıklamada faaliyetlerin durdurulduğu ifade edilirken çalışanlar şunları söyledi:

“İşyerinde çalışmalar hala devam ediyor. Öyle ki saat 12.00’ye kadar işyerinde 10-15 kişi çalışmaya devam etti. Bizleri sağlıksız ortamda çalıştırmak istediler. Bizler bu sağlıksız ortama karşı çıktığımız, insani şartlarda çalışmak istediğimiz için de bize ahlaka aykırılık ile kara bir leke vurmak istediler. Bizi damgalamaya çalıştıkları ahlaka aykırılığı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Olay yargıya taşındı, CİMER’e şikayet edildi

Soluğu yargıda alan işçiler, ellerinden geleni yapacaklarını, İş Sağlığı ve Güvenliğinin 13’üncü maddesi gereği haklarını almak için çaba harcayacaklarını söyleyerek işyeri hakkında suç duyurusunda bulunurken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden de şikâyette bulundu. Kaynak: Yenigün

Diyarbakır’da Test isteyen çalışanlar işten çıkarıldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!