Diyarbakır’da uyuşturucu kullanımı okullara kadar yayıldı

featured

Diyarbakır’da uyuşturucu kullanım yaşı 12’nin altına düşerken, verilere göre ise 2023’te 2 bin 173 kişi yargılandı.

Uyuşturucu kullanımının her geçen gün arttığı Diyarbakır’da toplumun geleceğini ciddi derecede etkiliyor. Yenigün Gazetesi’ne konuşan il sakinleri hem devlet hem de sivil toplum kuruluşlarına “Diyarbakır’ı uyuşturucudan temizleyin’ çağrısı yaptı.

Diyarbakır Barosu’nun hazırlamış olduğu rapora göre kentte uyuşturucu kullanım oranı bir önceki yıla göre yüzde yüz artarak rekor seviyeye ulaştı. İncelenen sayısal verilere göre, madde bağımlılığının 12 yaşından küçük çocukları kapsayıcı şekilde, özellikle çocuklar açısından yıllara göre belirli oranlarda adli kayıtların kısmi artış ve azalışlara rağmen yer aldığı, yetişkinler açısından yıllara göre önemli ölçüde artışların olduğu görüldü. Uyuşturucu maddeler konusunda yapılan çalışmaların ve hazırlanan raporun bu maddeleri kullanan kişilerin sayısının son yıllarda düzenli olarak arttığı gözlemlenirken, Diyarbakırlı vatandaşlar yetkililerden uyuşturucuyu bu şehirden temizleyin talebinde bulundu.

‘ARTIŞIN EN BÜYÜK SEBEBİ AİLE İÇİ HUSURSUZLUKTUR’
Kentte uyuşturucu kullanım oranının artmasının ana sebebi olarak aile içinden kaynaklandığını belirten Semih Eker “Aile içi huzursuzluk gençleri maalesef bu yola sürüklüyor. Gençler gecenin bir yarısına kadar dışarıda kalıp bu yola giriyorlar. Devletin buna bir çözüm bulması gerek.

‘AİLE ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKMALI’
Uyuşturucu kullanımının artmasının birçok nedeninin olduğunu belirten Beyhan Giranay “Sahipsiz aileler, sahipsiz çocuklar yüzünden insanlar maalesef bu hale düştü. Bu çocuklara sahip çıkmamız gerek. Bunun önüne önce ailenin geçmesi gerek. Aileler çocuklarını iyi bir şekilde eğitmesi gerek. Çocuklara aileler ceza vermek yerine eğitim vermeli, nasihat ile çocukların bu durumdan kurtulması lazım. Eskiden de uyuşturucu kullanımı vardı fakat şu anda her yerde simit satılır gibi satılıyor. Gençler su içer gibi ortalık yerde uyuşturucu kullanıyor.

‘BU ŞEHRİ BUNLARDAN KURTARSINLAR’
48 yıldır Diyarbakır’da yaşadığını ve uyuşturucunun ilk kez bu kadar çoğaldığını belirten Salih Tepe ise “Eskiden Diyarbakır’ın bir ismi vardı. Şimdi parklarda kızlar ile erkekler beraber uyuşturucu kullanıyorlar. Diyarbakır’a yakışmıyor maalesef bu görüntüler. Dışarı bile çıkmak istemiyoruz.

Diyarbakır’da uyuşturucu kullanımı okullara kadar yayıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!