Diyarbakır’da yeni bir üniversite açılacak

featured

Diyarbakır’da, Dicle Üniversitesi’nin yanında yeni bir üniversite açılacağı açıklandı. Diyarbakır’da bir vakıf üniversitesinin kurulması için çalışmaların hızlandırıldığı, Dicle Nehri kıyısındaki eski içki fabrikasının yerinde “Diyarbakır Üniversitesi” adını taşıyacak olan üniversitenin kurulması adına kentte Durmaz ve Ay ailelerinin vakıf kurduğu aktarıldı.

DİYARBAKIR’DA YENİ BİR ÜNİVERSİTE AÇILACAK!

Diyarbakır’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da 1932’de açılan ve 2007 yılında kapatılan, Dicle Nehri kıyısındaki eski içki fabrikasının yerinde kurulması planlanan “Diyarbakır Üniversitesi” için destek sözü verdiği kaydedildi. Durmaz ve Ay aileleri vakıf üniversitesi kurmak için girişimlere başlayarak vakıf kurdu. Bir yıl süren çalışma sonucu “DurmazAy Vakfı” kuruldu. Yılmaz’ın iş insanları ile yaptığı toplantıda, üniversite konusunu açan vakıf yöneticilerine Yılmaz, “Diyarbakır gibi bir kentte bugüne kadar kurulmaması ayıptır” ifadeleriyle destek sundu.

Diğer yandan vakıf ilk toplantısını AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ile yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ensarioğlu, “Diyarbakır’da kurulacak olan Mezopotamya Diyarbakır Vakıf Üniversitemizin ilk toplantısını yaptık. Hayırlara vesile olsun inşallah” ifadelerini kullandı. Diyarbakır’da 2013 yılında “Selahaddin Eyyubi Vakıf Üniversitesi” kurulmuş, üniversite, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra 23 Temmuz 2016 tarihinde bir kararname ile kapatılmıştı. (Rüdaw haber) diğer haberlerimize göz atın ⇓

Diyarbakır’da yeni bir üniversite açılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!