Diyarbakır’da zamlar vatandaşın belini büktü!

featured

Türkiye’de uzun süreden beri etkisini sürdüren ekonomik sorunlar, 6 Şubat depremleri ardından kontrol altına alınmayacak bir hale geldi. Ekonomik kayıplarının telafi edilmesi için önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre; KDV oranı, yüzde 18 olan ürünlerde yüzde 20’ye, yüzde 8 olan ürünlerde ise yüzde 10’a çıkarıldığı açıklanmıştı.

Yurtdışından getirilen telefon harçları 20 bin liraya çıkarken, pasaport harçları yüzde 50 zamlandı. Karar, dün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yeni KDV oranının uygulamaya geçilmesiyle tüm ürünlerin zamlanmasına neden oldu. Her geçen gün ekonomik sorunlar yaşayan halk ise, yeni bir zamların oluşmasıyla yaşamlarını daha fazla etkileyeceklerini aktırdı. Yenigün’e konuşan Diyarbakırlılar, zamlar halkın belini büktüğünü söyledi. Özellikle seçim sonrası ekmeğe, toplu ulaşıma, gıdaya, teknoloji ürünlerine ve birçok ürüne gelen ardı ardına zamlar sonrası vatandaştan tepki gösteren halk, her sabah güne yeni bir zamla uyandıklarını ifade ediyor. Zamlar karşısında mağdur olduklarını aktaran kent sakinlerinden Zafer Dinç, “Zamlar belimizi büktü. Her yeni güne yeni bir zamla uyanıyoruz. Sigaraya daha bugün yine zam geldi. Şu an asgari ücretle çalışıyorum fakat ay sonunu getiremiyoruz. Ekmeğe tekrar zam gelebileceği söyleniyor. Neden bu kadar zam geliyor. Asgari ücreti arttırdılar diye bu kadar zam yapılmaz. Eskiden günü kurtarma derdindeydik şimdi ise saatleri. Yetkililer vatandaşları mağdur etmemeli” dedi.

‘TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİMİZ ELİMİZDE KALDI’
Teknolojik ürünlere gelen zamlar sonrası cep telefonlarının maliyetinin iki kat arttığını belirten cep telefonu satıcısı Muhammed Gökgöz ise, şu an piyasanın çok karmaşık olduğunu belirtti.

‘BU ZAMLAR VATANDAŞ İLE ESNAFI KARŞI KARŞIYA GETİRDİ’
Zamlar sonrası sürekli markette etiket değişmekte zorlandığını belirten market işletmecisi Mustafa Gündüzhan “Sigaraya, gıdaya her şeye zam geliyor. Peynirin kilosu 100 lira şu an fakat 170 liraya yükselecek. Zamları sanki biz yapıyormuşuz gibi vatandaşlar bize tepki gösteriyor.

SEBZE MEYVE BİLE ALAMAZ DURUM GELDİK
“Zamlar belimizi iyice büktü” diyen Fatma Eralyorgun ise, pazardan bile alışveriş yapamayacak durumda olduğunu belirtti. Eralyorgun “2 yıl öncesine kadar pazarda istediğimiz her şeyi alıyorduk.

Diyarbakır’da zamlar vatandaşın belini büktü!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!