Diyarbakır’daki Hava Kirliliği Tehlikeli Boyutlarda

featured

Diyarbakır’daki hava kirliliğinin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa’nın normları üstünde olduğu açıklandı. Prof.Dr Ahmet Kılıç’ın açıklamaları şu şekilde..↓

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, şehir merkezi 1 milyonun üstü, toplamda 1 milyon 804 bin 880 nüfuslu Diyarbakır’ın hava kirliliğinin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa’nın normları üzerinde olduğunu açıkladı.

Dünya da ve Türkiye’de, başta araçlar ve sanayiler olmak üzere çıkan zararlı gazlar sonucunda hava kalitesine doğrudan etki edip, havanın kalitesini düşürüyor. İşin uzmanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda bu tespitleri yaparken, çözüm için ise bir yandan yeşil alanları genişletmek ve taşıt kullanımında başta elektrikli araçlara yönelme de başladı. Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Türkiye’nin en yoğun nüfuslu illerinden birisi olan Diyarbakır’da ise sanayi olmamasına rağmen sadece taşıtların fazlalığı ve yeşil alanın azlığından dolayı hava kirliliğinin DSÖ ve Avrupa normlarının üstünde olduğunu söyleyerek, çözüm önerisinde bulundu.

Diyarbakır’ın, yoğun nüfuslu büyükşehirlerden biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Kılıç, şehir içi nüfusun 1 milyonun üzerinde ve yoğun bir yerleşim olduğunu söyledi. Diyarbakır’da yeşil alanın çok az olduğuna dikkat çeken Prof. Kılıç, “Bereket, çevrede Hevsel Bahçeleri var ve üniversite kampüsü ağaçlandırma iyi durumda. Fakat bunlar şehrin 1 milyonun üzerindeki nüfusa ait kirliliği düzeltebilecek bir potansiyele sahip değil. Bununla ilgili olarak şunu söylemek mümkün. Bu kirlilikte özelikle başlıca unsur taşıt sayısıdır. Diyarbakır’da maalesef sanayi tesisleri fazla değil. Bu yüzden kirliliğin temel nedenini biz, araçlar olarak düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Diyarbakır’daki Hava Kirliliği Tehlikeli Boyutlarda

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!