Diyarbakır’daki kuyumcu vurgunundan yeni detaylar!

featured

Diyarbakır’da 2020 yılında ortaya çıkarılan ve aralarında vali, yargı mensupları, üst düzey emniyet ve istihbarat görevlilerinin de bulunduğu Zerya Kuyumculuk davasında yeni detaylar ortaya çıktı.

Türkiye’nin farklı kentlerinde görevli olan üst düzey unvanlı yargı mensupları başta olmak üzere çok sayıda mülki idare amiri ve kamu görevlisinin nakit birikimlerini de yüksek kar payı vaadiyle çalıştırdıktan sonra ortadan kaybolan Z ve Z.O kardeşler ile ortakları Serdar Adıgüzel’in de aralarında bulunduğu 9 sanığın yargılanmasına Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya tutuklu sanıklardan S.A katılırken, tutuklu Z. O ile tutuksuz diğer sanıklar katılmadı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada yüzlerce mağduru bulunan dosyayla ilgili zarar tespiti yapılması için Sayıştay denetçilerinden oluşan üç kişilik bilirkişi heyeti tayin edildiğini, ancak bilirkişilerin dosyanın kapsamı nedeniyle raporlarını henüz tamamlayamadıkları için ek süre talebinde bulunduklarını belirtti.

KAMU GÖREVLİLERİ ŞİKAYETÇİ OLMADI

Ana dava dosyası ile daha sonradan birleştirme talepli açılan 5 ayrı iddianamede 79 mağdur ve müşteki yer alıyor. Bu kişilerin tamamı kuyumcu, tacir ve esnaflardan oluşurken, milyonlarca lira para yatırdıkları halde şikâyetçi olmadıkları için kamu görevlileri davada mağdur olarak yer almıyor.

DÖNEMİN DİYARBAKIR VALİSİ PLAKET VERMİŞTİ

Tutuklu yargılanan Z. O, takı sektöründeki başarısı nedeniyle merkeze çekilen Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından plaketle ödüllendirilmişti.

PARALARI DÜKKÂNDAN ÇIKARIP BEYAZ BİR ARACA YÜKLEDİLER

-Sanık Z, mağdurların zararını giderme sözü verip mahkemeyi ikna ederek tahliye olmasına rağmen bugüne kadar mağdurlarla hiçbir şekilde zarar giderme yönünde iletişim kurmamıştır. İşyerine ait tüm kamera kayıtlarının incelenmesini istiyoruz.

-Kimler o dükkâna giriş-çıkış yapmışsa geriye dönük kamera kayıtlarla belirlensin. Çantalar dolusu altın ve paraları dükkândan çıkarıp beyaz bir araca yükledikleri görüntülerle sabittir.

Diyarbakır’daki kuyumcu vurgunundan yeni detaylar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!