Diyarbakır’daki o ailelerin gergin bekleyişi sürüyor!

featured

Diyarbakır’da 19 ailenin yaşadığı barakaların yıkımı için süre dün bitti. Ailelerin Valilik, Yenişehir Belediyesi ve Sağlık Müdürlüğü’ne yaptıkları başvuruya herhangi bir cevap verilmedi.

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesindeki Eski Hal civarındaki Köşkler Mahallesi’nde bulunan ve 19 hanenin yaşadığı barakaların boşaltılması için verilen süre dün (10 Ekim Salı) tarihinde sona erdi.

Sağlık Müdürlüğü’ne ait olan alana Eylül ayında giden Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Zabıta ekipleri, barakalarda yaşayanlara çıkmaları için tebligatta bulundu.

AİLELERİN DİLEKÇELERİNE HENÜZ CEVAP VERİLMEDİ

Tebligat sonrasında barakalarda yaşayan maüdur aileler Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Yenişehir Belediyesi ve Sağlık İl Müdürlüğü’ne dilekçelerle başvuru yaptı.

1986 yılında sağlık çalışanlarının barınmaları için yapılan alanda bulunan barakalarda yaşayan ailelere verilen süre dün sona erdi.

HİÇ KİMSE EVİNİ BOŞALTMADI

Yenigün Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan baraka sakinleri, “Zabıta ekipleri 9 Ekim Pazar günü alana geldiler ve yıkım süresinin yarın dolacağını belirterek, evleri boşaltmamızı istediler. Hiçbir komşumuz evini boşaltmadı. Diyarbakır’da malum, kiralar çok yüksek. Burada yaşayanların hepsi yoksulluk sınırının altında. Bekliyoruz bakalım ne olacak” ifadelerini kullandı.

‘BİZLERİ SOKAĞA ATIYORLAR AÇIKLAMASI’

Önlerinin kış olduğunu ve yaşanan deprem sonrası konut sıkıntısı yaşanırken böyle bir karara anlam veremediklerini söyleyen baraka sakinleri şöyle konuştu:

“Devlet böyle yaparak bizleri resmen sokağa atıyor. Gidecek yerimiz yok. Hemen arkamızdaki boş alanda Diyarbakır Merkez Laboratuvarının arka kısmında yaklaşık 6-8 dönüm boş bir alan. Barakaların karşısında da ağır hasar verilmiş lojman ve hemen yanında 35 yıl önce yıkılan lojmanlar var. Orası da yaklaşık 6 dönüm bir arazi. Bu kadar yer varken neden illa burasının boşaltılmasını istiyorlar anlamış değiliz. Devletimizin bizlere yardımcı olmasını istiyoruz. Ne gidecek yerimiz ne de kiraya yetecek paramız var.” dedi.

Diyarbakır’daki o ailelerin gergin bekleyişi sürüyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!