Diyarbakır’daki UNESCO Mirası Surlar Çöp Yığınına Döndü

featured

UNESCO tarafından 2015 yılında Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen ve restorasyon sürecinin henüz devam ettiği Diyarbakır surlarının içi çöp yuvasına döndü. Çöp yığınlarıyla karşılaşan vatandaşlar tarihi surların içler acısı bir durumda olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da 5 bin eski yıllık tarihi ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan 5 bin 800 metre uzunluğundaki surlarda ‘Diriliş’ sloganıyla başlatılan restorasyon çalışmaları ederken restore edilmeyen bazı surların içi ise çöp yığınları ile dolduğu görülüyor.

TURİSTLER TEPKİ GÖSTERİYOR

 

Alkol ve madde bağımlılarının mekanı haline gelen surları ziyaret eden yabancı ve yerel turistler gördükleri manzara karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını ifade editor.

ÇÖP YIĞINLARININ TOPLANMAMASI TEPKİLERE YOL AÇTI

 

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 şehri etkileyen depremler de zarar gören surlarda oluşan görüntü kirliliğine sebep oldu. Taşlarında duman izlerinin oluştuğu surlarda, alkol şişeleri başta olmak üzere çöp yığınlarının toplanmaması tepkilere neden oldu.

Tarihi surların restore edilmeyi bekleyen bölümlerinde herhangi bir bariyer, şerit olmadığı için bazı kişilerin surları tuvalet için kullandığını ifade eden vatandaşlar surların içinde kötü kokuların gelmesi tarihe saygısızlık olduğunu belirttiler.

UNESCO Türkiye Dünya Mirası Listesini Görmek İçin Tıklayınız 

Diyarbakır’daki UNESCO Mirası Surlar Çöp Yığınına Döndü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!