Diyarbakır’ın Dünyaca ünlü Camisinde rezalet diz boyu

featured

Diyarbakır’ın tarih kokan merkez Sur İlçesinde bulunan, 1500 yılında Akkoyunlu beylerinden Kasım Bey tarafından yaptırılan ve şehrin gözde yapılarından aynı zamanda yerli yabancı birçok turisti ağırlayan Dört Ayaklı Minare’siyle meşhur tarihi Şeyh Mutahhar Camii’ne ait caminin tuvalet ve bahçesinin İslam’ın başlıca şartlarından biri olan temizlik kaidesine uymadığından ötürü bu ne rezalet dedirtiyor. İşte o görüntüler..

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, tarihi ve kültürel yapısıyla oldukça zengin bir şehir olan, geçmişten günümüze kalan birçok cami, kilise, han, hamam ve kalenin olduğu Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, Türkiye’de tek olduğu bilinen, dört sütun üzerine oturtularak inşa edilen, tarihi Dört ayaklı minare de yer alıyor.

523 yıllık tarihe saygısızlık!!

Geçmiş zamanlarda yaşanan depremlere rağmen dimdik ayakta duran tarihi yapı, farklı şehirlerden gelen turistlerin de ilgi odağı olmaya devam ediyor. Minarenin hemen yanında bulunan yine tarihi bir yapı olan Şeyh Mutahhar Camii’nin avlu, tuvalet ve lavaboların içinde yer alan çöpler şehrin kötü anılmasına sebep oluyor. 523 yıllık tarihi bulunan Camii’ye yapılan temizlik saygısızlığı uzun bir süredir devam ediyor.

Sorumluluklarını yerine getirin

Yurttaşlar, dünyaca ünlü olan caminin bu halde olmasının kentin ve yöneticilerinin bir ayıbı olduğunu ifade ederek, “Kentin en gözde mekanlarından biri olan Dört Ayaklı Minare’nin camisi Şeyh Mutahhar Camii ter temiz olmayı hak ediyor. Hem bir ibadet merkezi olarak hak ediyor hem de kentin aynası olması hasebiyle hak ediyor. Sorumluların gerekirse 24 saat esaslı bir görevlendirmeyle bu kemanı tertemiz tutmaları gerekiyor. Bu ayıp hepimizin herkes üzerine düşeni yapsın” diyerek sorumlulukların yerine getirilmesini talep ettiler.

Şeyh Mutahhar Camii

Kasım Bey Camii, Kasım Padişah Camii), Diyarbakır’da 1500 yılında Akkoyunlu beylerinden Kasım Bey tarafından inşa ettirilmiş cami. Akkoyunlular’ın en önemli anıtsal eserlerindendir. Şeyh Mutahhar’ın kabrinin bulunduğu arsa üzerine inşa edilmiştir. Halk arasında Şeyh Matar Camii olarak bulunuyor fakat kaynaklarda adı Kasım Bey Camii veya Kasım Padişah Camii olarak da geçmektedir.

Kaynak Özgür Haber

Diyarbakır’ın Dünyaca ünlü Camisinde rezalet diz boyu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!