Dünyaca ünlü Diyarbakır karpuzu tezgahlarda! İşte fiyatı..

featured

Temmuz ayının son günlerinde tezgaha çıkan Karacadağ karpuzu vatandaşların ilgi odağı haline gelirken Karacadağ’da yetişen Diyarbakır karpuzunun fiyatı da belli oldu.

Bir zamanlar develerin sırtında taşınıp, kılıçla kesimi gerçekleştirilen ve dünyanın en meşhur karpuz unvanına sahip olan ve ağırlığından dolayı ancak kılıçla kesilebilen, dünyaca ünlü Diyarbakır karpuzunun yetiştiği tarlalarda hasat zamanı başladı. Her yıl temmuz ve ağustos aylarında hasadı yapılan Diyarbakır’ın ticari karpuzunun yanı sıra Dicle Nehri kenarındaki sadece kumlu arazide yetişen ağırlığı 50 kilo civarında olan geleneksel karpuzun hasadı ise eylül ayında yapılıyor. Kentin tarımsal üretimindeki en önemli ürünleri arasında yer alan karpuz hem Türkiye’nin dört bir yanına hem de siparişle birçok ülkeye gönderiliyor.

PAZARDA YERİNİ ALDI

Üç gündür Pazar tezgâhlarında yerini alan ve Diyarbakır’da yetişen Karacadağ karpuzuna ilgi oldukça yoğun.

Karacadağ bölgesinden Diyarbakır Merkeze getirilen karpuzun yetiştiriciliğini yapan üretici Hasan Çok adlı vatandaş bu yıl zamlardan dolayı istedikleri sayıda üretim yapamadıklarını ifade etti.

Hasan Çok “Geçen yıla göre üretim çok sayıda az bunun sebebi de enflasyon. Motorine gelen zamlar bu yıl karpuza fiyatlarına da etki etti. Bizim karpuzumuz Adana karpuzu gibi değil. Kokusu farklı ve güzel zaten pazarda ki müşteri karpuzu görür görmez yerli karpuz olduğunu fark ediyor. Tarlada kilosu 5 lira pazarda ise 9 lira. Vatandaşların Diyarbakır karpuzuna ilgisi oldukça yoğun. İki gündür oldukça iyi satışımız var. 2 ay boyunca daha karpuzu pazara getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yenigün Haber

Dünyaca ünlü Diyarbakır karpuzu tezgahlarda! İşte fiyatı..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!