Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul Tahliye Edildi

featured

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul’un bugün tahliyesine karar verildi. Kararın ardından Kuytul, cezaevinden tahliye edildi.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Alparslan Kuytul’un da aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 13 sanığın, Koray Sarısaçlı’yı kaçırma ve bir doktoru tehdit suçlamalarıyla yargılandığı davaya dün devam edildi.

Duruşma sırasında savunma yapan Alparslan Kuytul, hakkındaki suçlamaları reddetti ve davanın siyasi olduğunu ifade etti.

Kuytul, “Siyasi konularda açıklama yapan kişi ben olduğum için hedefleri benim. Siz herkesi bıraksanız beni bırakmasanız onların umurunda bile olmaz. Onların umurunda olan benim çünkü konuşan benim, hükümeti eleştiren benim. Bütün mesele bu. Biz bir cemaatiz. Suç örgütüyle ne alakamız var? Suç örgütü silah satar, eroin satar, parayla insan öldürür. Eğer suç örgütü olsaydık aleyhimizde yüz tane olay olurdu” ifadelerini kullandı.

Dosya aleyhine somut bir delil olmadığını öne süren Alparslan Kuytul, “Dosyanın benimle ilgisi olsa 8 ay beklenmezdi. Benimle ilgili bir şey olmadığı halde onlara boyun eğmemi ve onlara biat etmemi istedikleri için beni tutukladılar. Beni bu şekilde köşeye sıkıştırmak istiyorlar” diye konuştu.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 13 aydır tutuklu olan Kuytul ve sanıklarından R.T.’nin tahliyesini diğer 2 sanığın ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Kararın ardından Alparslan Kuytul, cezaevinden tahliye edildi.

Kuytul daha önce de “terör” suçlamasıyla yargılanmıştı. Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme” ve “silahlı terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla hakkında dava açılan Alparslan Kuytul ile “terör örgütü propagandasıyla yargılanan 2 vakıf yöneticisi, 3 Kasım 2020’de beraat etmişti.

Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul Tahliye Edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!