İtfaiye İle Ateş Arasında Tarafsız Kalınmaz..

featured

Taraf tutmayan insan, şahsiyeti felce uğramış insandır. Ben tarafım, hakikatin tarafıyım. Samimi olmayı vaat edebilirim; tarafsız olmayı asla. Bir haksızlık karşısında “tarafsızım” diyen biri, artık bir taraf olmuştur. Bir de kimileri, sen taraf tutuyorsun diyorlar. Benim taraf tutmam kadar doğal ne var ki…Kendimi bildim bileli Türkiye’nin halklarının yanındayım. Kendimi bildim bileli zulüm görenlerle, hakkı yenenlerle, acı çekenlerle, yoksullarla birlikteyim.
Yaşar Kemal..

Ben tarafsız değilim. Açık seçik taraf tutuyorum. Yobazlığa karşıyım, ırkçılığa karşıyım, gericiliğe karşıyım. İnsanların sömürülmesine ve savaşa karşıyım. Sevgiden, kardeşlikten, aydınlıktan yanayım.
İtfaiye İle Ateş Arasında Tarafsız Kalınmaz..

Bir yere ait olmak isteyen birey­lerin başkalarının seçimi aracılığıyla dışlanabildiği her top­lum, üyelerine baskı uyguluyor demektir. Ayrıca taraf seç­mek, bir karşılıklı dışlama biçimidir. Bir üstünlük-aşağılık kavramına dayandığından, daima kuvvete dayalı bir düze­nin yansımasıdır. Kayıtsız kalanlardan nefret ediyorum. Friedrich Hebbel’in dediği gibi, “yaşamak taraf olmak demektir.” İnsanlar sadece insan olarak, şehirlerin dışında var olamaz. Gerçekten yaşamak yurttaş olmayı ve taraf olmayı gerektirir. Kayıtsızlık irade kaybıdır, asalaklıktır, korkaklıktır, hayat değildir.

Aile olmak, cennet yoldaşı beklemekle değil, cennet yoldaşı olmakla mümkündür. O sana cehennem oldukça sen cennet olmalı; fedakârlığı bekleyen değil, gösteren taraf olmalısın ki Rahman’ın merhametine muhatap kılınabilesin. Taraf olmak dürüstlüğün ilk adımıdır ve hemen ardından ciddiyet gelir , sonunda da ademoğlu sıkıcı biri olup çıkar.

Yavaşlığa taraf olmak adalete, barışa ve çevreye taraf olmaktır. İlla taraf tutacaksan tek bir taraf olduğunu, yaşamın tarafında olman gerektiğini unutmayacaksın! İnsan olmak, asıl önemli olanın ne olduğunu anlamakla başlar ve asla unutmamakla şekillenir. İçimizde iyi ve kötü olmak üzere iki taraf var ve hangisini daha fazla beslersen o büyüyecektir.

Her zaman çabalayan taraf olmak zorunda değilsin. Haksızlıkların üzerine taraf gözetmeksizin gidebilecek kadar yürekli olmak bir erdem olsaydı, erdemsiz bir toplumda yaşıyor olurduk.” Kurt kuzuyu yerken yalnızca taraf tutmak, kuzuyu kurtarmış olmak demek değildir. Aklı başında bir insan olmak gerektiğinde en mantıklı tarafı seçmelisin, Eğer bir savaşta kaybeden taraf olmak istemezsen savaştan vazgeçmemen gerektiğini aklına mıh gibi kazımalısın. Yorma ruhunu kimsenin çelişkilerinde düğümlenmek, kimsenin çıkmaz sokaklarında kaybolmak ve kimsenin iç çatışmalarında taraf olmak zorunda değilsin.

Susmak mı ? Taraf Olmak mı?


Önümüzde insan haklarına dair bir sorunlar yığını durmaktayken ve binlerce insan bu yığının altında nefes almakta güçlük çekerken sessiz kalmak, adaletsizliğe omuz vermek anlamına da gelir. Böyle bir durumda harekete geçmek ve adaletsizlikle mücadele etmek, sadece bireyin değil, tüm kesimlerin de yararınadır. Bu mücadele toplumsal değişim, dönüşüm ve refah için zorunludur. Anlayan taraf olmak bizim en büyük kumarımız.

Bazen veya belki de her zaman; dünya, dünyanın imtihanı, annen, baban, ailen, evlatların, akrabaların, arkadaşım kardeşim dediklerin, işlerin, haramlar, doğru bir hayat sahibi olmak, istikamet üzere ömür sürmek, başkasına hep fedakarlık yapmak, her hadisede anlayışlı olan taraf olmak, bir anlaşmazlık olduğunda ödün veren olmak, dertler, tasalar, dostlukta harcanan olmak, Allah için hizmet ederken bile sıkıntılar ve daha ve daha çok şeyler seni erebilir, üzebilir hayatını çekilmez bir hale getirebilir.

Bunlar olacak istesen de istemesen de. Fakat şunu bil ki bu seni geren her ne varsa aslında yay gibidir. Malum yay gerildikçe atacak olduğu ok uzağa gider. Evet ahiret uzakta. Biz hedefi 12 den vurmalıyız. Bunun için bunlar seni geriyor. Okun uzağa gitsin hedefi bulsun diye. Yoksa gerilmezsen zahiren güzeldir ama neticesi olmaz. Rabbin seni geriyor. Yayını mukavemetli tut. Erken pes etme. Bu hadiseler seni güçlü kılmak için gelir başına. Sabrettikçe sabır edenler defterine kayıt olacaksın. Ne mutlu sana!

Dünyadan elimi ayağımı çekmişliğim yok benim, sadece güncelle ilgilenmiyorum. Güncelle ilgilenmek demek, taraf olmak demek, sorumluluk üstlenmek demek. Ben buna razı değilim. Lakin, tarafsızlık bencilliğe kıvrılır. Bitaraf olan bertaraf olur derler.

Aydın, taraf olmak zorundadır. Hep anlayan taraf olmak yorar insanı, arada anlaşılmak ister insan… İlişkilerin bitebileceğini kabullenmemek (sonsuzluk beklentisi). Bir ilişki bittiğinde her zaman bir taraf kabahatli olmak zorunda değildir. Bazı duygular zamanla değişebilir ve ilişkiler bitebilir. Bitişleri kabullenebilmek, gerçekle yüzleşebilmek gerekmez mi?

Narsist (kişilik bozukluğu)


Narsistler kendinden başka kimseyi düşünmeyen insanlardır;
İlişkilerinde baskın olan taraf olmak isterler empati duyguları yoktur. Kurbanları kendine güveni olmayan güçsüz zayıf insanlardır. Ciddi ilişki asla yapamazlar genellikle aldatırlar kendilerini herkesten üstün görürler.
Narsistler kurbanlarını kendine bağlamak için elinden geleni yapar. Böyle bir insan hayatına girip çıktıktan sonra bir daha eski sen olamazsın bütün enerjini emmiş olur. Hep anlayan taraf olmak yoruyor insanı. Arada anlaşılan taraf olmak ister insan. Taraf olduğun bir düşünceyi kanıtlamak istiyorsan ilk başta tarafsız olmak zorundasın.

Bu kelimeden iğreniyorum. İnsan, taraf demek… Tarafsız fikir, cisimsiz gölge gibi bir şey.. iyi ile kötü, doğru ile yanlış, güzelle çirkinin içice kaynaştığı bir âlemde, tek davranışı seçmek ve değerlendirmekten ibaret olan insanoğlunun düşebileceği en âciz ve o nisbette sefil dereke, sadece tarafsızlıktır. Objektif oluş mümkün müdür? Kim objektif olabilir? Biz insan isek ve yaratılmış her şey bir yörüngede yüzüyorsa; herkes, her şey taraf demektir. Her nesnenin aktığı, meylettiği bir taraf vardır. Duygularımız… Adamlık dininde selam verilen kişi olmak çok önemlidir. Önce selam verenin karşı taraf olmasına özen gösterilir. Selamı duymazlıktan gelmek de karşı tarafı küçük düşürme metodu olarak kullanılır. Halbuki Kur’an da bildirilen ahlak ölçüsü çok farklıdır

Nisa Ayet:86
Bir selamla selamlandığınızda, siz ondan daha güzeliyle selam verin ya da aynıyla karşılık verin. Şüphesiz, Allah her şeyin hesabını tam olarak yapandır.

Tercih edilen taraf olmak için çabalarsanız, kopyalanmış klonlar gibi benzeyecek insanlar ararsınız. Tercih etmeyi öğrenin ne olursa olsun bunun yaşı veya zamanı yok. Çoğu insan kendi yollarını inşa etmeyi tercih etmek yerine bilindik insanların bilindik düzergahlarından ilerler. Bir şeylere ulaşmak için size ayrılan yolu yalnız bir şekilde korkularınızla yüzleşerek yürümek zorundasınız aksi halde ömrünüzü sadece sosyal medya, tv modellerine, starlarına veya saçma sapan bir kaç zenginin sözlerine özenerek, izleyerek geçirirsiniz”. Dedem derdi ki “Oğlum, biz doğru olanı yapacağız, karşı taraf anlar anlamaz, erken anlar geç anlar, biz onu bilemeyiz, ama sen kimliğine ve karakterine yakışanı yapmakla sorumlusun…sen denize at, balık bilmezse Halık bilir.” Kötü insanlar yüzünden iyi insan olmak bırakılmaz.

Her zaman taraf tutmalıyız.


Tarafsız olmak zalime yarar sağlar, kurbana değil. Sessiz kalmak zulmedeni cesaretlendirir, mazlumu değil. Tarih boyunca yapılan binlerce savaşta izlenen en ilginç yan şudur: Savaşan her iki taraf da ‘’Allah bizimledir’’ der. Her iki tarafta Allah’ dan yardım diler. Her iki taraf da savaşta ölenlerin Allah katında önemli bir yere ulaşacaklarını anlatır. Çoğu zaman her iki taraf da…

Çoğunluk olarak (sosyal medyada öne çıkan sahtekar, göz boyayan siyasetçiler dahil) oy kullanmamak işini düzgün yapmayan siyasetçilere karşı en büyük silahtır. Düzgün bir taraf yoksa taraf tutmak zorunda değilsiniz. Sizi kimse S partisine oy vermekle baskılayamaz ve bunu yapmadığınız için cahil atfedemez. Taraf tutmamak tehlike arz etmez. Belki de sorun rejimin kusurlarındandır. Çünkü milletin vekili olmak o kişiye övünç kaynağı vermemeli, millete övünç vermelidir. Bu yüzden milletvekili olmak ciddiyetli bir meslek haline getirilmelidir. Sorumlulukları ve ağır hesap verilebilirliği yüzünden milletvekili olmaktan kişiler korkmalıdır. Böylece geriye daha düzgün milletvekilleri çıkacaktır.

Taraf olmak için beklenti içine girmeli insan. Çıkar uğrunda taraf olmaktansa, adalet uğrunda harap olmak yeğdir..

İtfaiye İle Ateş Arasında Tarafsız Kalınmaz..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!