Jeoloji Mühendisi Diyarbakır İle İlgili Açıklama Yaptı!

featured

Jeoloji mühendisi Şefik İmamoğlu, Diyarbakır merkezinden fay hattının geçmediğini söyleyerek, çevre kentlerde meydana gelebilecek 7 büyüklüğündeki depremlerin kenti etkileyeceğini ifade etti.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezi depremlerden etkilenen illerden olan Diyarbakır’ın kent merkezinde 6 bina yıkılmış, 412 kişi yaşamını yitirmiş, 901 kişi ise yaralanmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün koordinasyonluğunda yapılan çalışmalar sonucunda 8 bin 387 bina ve 26 bin 146 bağımsız bölümde “acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı yapılar” tespit edildi. Bu ağır bilanço, Türkiye’deki diğer iller gibi Diyarbakır’ın da depreme hazırlıklı olmadığını gösteriyordu.

DİYARBAKIR NEDEN ETKİLENDİ?

Gazete Duvar’dan Vecdi Erbay’a açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisi Şefik İmamoğlu, 6 Şubat’taki depremlerden Diyarbakır’ın neden etkilendiğini anlattı. Diyarbakır’ın zeminin sağlam olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Ancak” diyor ve özetle şunları söylüyor: “Diyarbakır’ın zemini bazalttır. Ancak kimi yerlerde bu bazalt çakıl şeklindedir ve bu güvenilir değildir. Bazı yerlerde bazaltın üstünde çok kalın bir toprak tabakası oluşmuş, bina inşa ederken buna dikkat etmek gerekiyor.” sözlerini kullandı.

DEPREM BÖLGESİNDEYİZ, HERKES TEDBİRLİ OLMALI

Depreme dayanıklı yapıların yanı sıra depremde ne yapılacağıyla ilgili hazırlıkların yapılması, eğitimlerin verilmesi gerektiğine de dikkat çekiyor İmamoğlu. “Sadece yurttaşların değil, depremde ilk müdahalede bulunacak kurumlar da yeterli donanıma sahip olmalı” diyen İmamoğlu, “Ordular neden tatbikat yapar? Savaş çıkarsa asker hazırlıklı olsun diye.

DİYARBAKIR’DA TEHLİKEDE VAR MI?

Maraş’taki depremler Diyarbakır’da 6 binayı yıktı, binlercesini kullanılamaz hale getirdi. Peki Diyarbakır tehlike de mi? İmamoğlu, Diyarbakır merkezinden geçen büyük ve aktif bir fay hattının bulunmadığını belirterek, şunları söyledi: “Küçük atımlı bazı küçük faylar var. Büyük depremler beklemiyoruz. Maraş’tan sonra merkez Kayapınar ilçesinde deprem olmuştu. Büyük faylar boyunca olan yer değiştirmelerden belirgin farkı, buradaki kırıklar boyunca oluşan küçük yer değiştirmelerin oluşturduğu depremlerdir. Çünkü ana fay hatları üzerindeki hareketlilik arada kalan küçük yerlerde de değişimler yapabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Jeoloji Mühendisi Diyarbakır İle İlgili Açıklama Yaptı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!