Mızraklı’nın duruşması yarın görülecek

featured

DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın 15 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın 2’nci duruşması yarın görülecek. Mızraklı’nın duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılması bekleniyor. Bu arada meslek örgütleri, insan hakları savunucuları, akademisyen, aydın, yazar ve sanatçılar, Mızraklı’nın serbest bırakılmasını istedi

DİYARBAKIR ONLİNE– İçişleri Bakanlığınca görevden alınarak yerine kayyum atanan ve 22 Ekim’de tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın 15 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın 2’nci duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde, yarın görülecek.  Hakkındaki iddianamede “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıl hapis istemiyle yargılanan Mızraklı, duruşmaya tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan T2 Ceza İnfaz Kurumu’ndan ilk duruşmada olduğu gibi Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılması bekleniyor.

‘Mızraklı serbest bırakılsın’

Bu arada meslek örgütleri, insan hakları savunucuları, akademisyen, aydın, yazar ve sanatçılar, Mızraklı’nın serbest bırakılması talebiyle basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Barosu Adli Yardım binasında düzenlenen basın toplantısında ortak açıklamayı yapan DTO Başkanı Mehmet Şerif Demir, Mızraklı’nın kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde görevinden alındığını savundu. Mızraklı’nın serbest bırakılarak görevine iade edilmesi çağrısını yapan Demir, “Yaşamı boyunca mesleki faaliyetlerin yanında, sağlık için barışçıl demokratik bir ortamın olmazsa olmaz olduğu bilinciyle barış, demokrasi ve insan hakları mücadelesi yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi seçilmiş Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı’nın serbest bırakılması, serbest kaldıktan sonra da hekim duyarlılığı ile yerine getireceğinden kuşku duymadığımız Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı görevine iadesinin sağlanmasını ülkemiz demokrasisi ve adaleti için yaşamsal değerde buluyoruz” dedi.

70 kişi basın metnine imza attı

İkinci açıklama ise aydın, yazar, akademisyen, sanatçı ve insan hakları savunucuların oluşturduğu “Düşünce suçuna karşı girişim” temsilcilerinden geldi. Baskın Oran, akademisyen, siyasetçi, yazar, sanatçı ve insan hakları aktivistinin olduğu 70 kişinin altına imza attığı “Dr. Adnan Selçuk Mızraklı derhal serbest bırakılmalıdır” başlıklı basın metnini okudu. Açıklamanın ardından Doğan Özgüden, Ragıp Zarakolu, Can Dündar, Taner Akçam, Engin Erkiner (Avrupa Sürgünler Meclisi), Recep Maraşlı, Aydın Engin, Ayşe Çelik ve Şanar Yurdatapan görüntülü mesajları gösterildi. (Haber Merkezi)

Mızraklı’nın duruşması yarın görülecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!