“O’nu Oku, O’nu Yaşa”

“O’nu Oku, O’nu Yaşa”
2 Şubat 2020 22:35

DİYARBAKIR ONLİNE – Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen “O’nu Oku, O’nu Yaşa” temalı Siyer Yarışması Diyarbakır’da yoğun bir katılımla gerçekleşti. Sınava katılacak öğrencileriyle beraber okula gelen veliler sınav süresince Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından sorumlu tutulan siyer kitaplarını okudukları görüldü. 3 çocuğunu sınava getiren Kadriye Ekin, çocukların Hazreti Muhammed’in hayatını öğrenmesi için yapılan bu yarışmada emeği geçenlere teşekkür etti. Ekin, “Çok heyecanlıyız.  Biz bundan dolayı çok memnunuz. Memnun olmamızın sebebi Siyer-i Nebi’yi öğreniyorlar. Çocuklarım, Peygamberimizin hayatının çoğunu öğrenmişler. Çocuklarıma sorular sorduğumda hepsini rahatlıkla cevaplıyorlar. Sınava katılanlar Peygamberimizin ahlakını, dürüstlüğünü, ahireti, doğruyu ve yanlışı öğreniyorlar. Kardeşleri sesli okuduğunda diğer küçük çocuklarım da öğreniyor. Çocuklarımı böyle görünce kendimizi mutlu, huzurlu hissediyoruz. Biz kitabı beraber okuyoruz, dinliyoruz ve birbirimize beraber anlatıyoruz. Bu sınava herkesin katılmasını istiyoruz.” dedi.

“Çocuklarımızı İslam’ı öğrenmelerini istediğimiz için bu sınava kaydediyoruz”

Hazreti Peygamber’in ahlakını kendi çocuklarına uygulamak için sınava kaydettiğini belirten velilerden Rukiye Sezer, “Çocuklarım sınava girmiş çok heyecanlıyım. İnşallah sınavlarında yüksek puan alırlar. Biz çocuklarımızı İslam’ı öğrenmelerini istediğimiz için bu sınava kaydediyoruz. Peygamberimizin hayatında ne gibi zorluklar yaşadığını, dünya hayatının devamlı olmadığını, ahiretin olduğunu Peygamberimizin ahlakını çocuklarımız kendilerine huy edinmeleri için bu sınava kaydediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“LGS ve KPSS’ye önem verdiğimiz kadar bu sınava 3-4 kat daha değer vermemiz gerekir”

Hazreti Muhammed’in her şeyden önce geldiğini hatırlatan Kutbettin Demir, çocukların Hazreti Peygamber’in hayatını örnek alması gerektiğini belirtti. Demir, “Bizim tek amacımız çocuklarımız dinimizi, Peygamber Efendimizin ahlakını örnek alsınlar ve Peygamber Efendimizin o güzel ahlakını dışarda, sokakta ve her yerde yaşayıp yaşatsınlar. Mutluyuz, çocuğum kitabı neredeyse ezberledi ve bilgilerini kardeşleriyle paylaştı. Ezberlemekle birlikte Peygamber Efendimizin hayatını öğrendi. Bizim için en büyük mutluluk çocuklarımızın Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmesidir. LGS ve KPSS’ye önem verdiğimiz kadar bu sınava 3-4 kat daha değer vermemiz gerekir çünkü Peygamberimizin hayatı her şeyden önce gelir. Allah’ın izniyle bu tür sınavlara her yıl katılacağız. Kitaplar her yıl değişiyor. Geçen yıl farklı bilgiler vardı bu yıl da kitaplar da yeni bilgiler vardı.” şeklinde konuştu.

“Kızımın Peygamber Efendimizin hayatını ve ahlakını öğrenmesi için sınava kaydettim”

Çocukların ahlak sahibi olmaları için böyle sınavların önemli olduğunu söyleyen Sabite Yoldaş, “Aileler bu sınava çocuklarını kaydetsinler ki ahlakı ve İslam’ı öğrensinler.” dedi. Yoldaş, “Kızımın siyer sınavına girmesini çok istiyordum ve sınava gireceği yere getirdim.  Kızımın Peygamber Efendimizin hayatını ve ahlakını öğrenmesi için sınava kaydettim. YGS ve LYS nasıl öncelik gösteriyorsak bu tür sınavlara daha öncelik göstermeleri gerekiyor. Çocuklarımızın ahlakı için bu sınavlar çok önemlidir. Aileler bu sınava çocuklarını kaydetsinler ki ahlakı ve İslam’ı öğrensinler.” ifadelerini kullandı.

“Çocuğumun bir ödül kazanması için değil Hazreti Muhammed’in hayatını öğrenmesi için kaydediyorum.” diyen Hülya Alagündüz, şöyle konuştu:

Sabah namazına kalktık ve hiç uyumadık. Biz bu sınava her sene çocuklarımızı kaydediyoruz. Çocuğumun bir ödül kazanması için değil Hazreti Muhammed’in hayatını öğrenmesi için kaydediyorum. Sınava girdiklerinde daha bilinçli oluyorlar. Sadece dünya hayatı için değil ahiret hayatı için bilgi ediniyorlar. Bunların etkisinde kalıyorlar ve etkisinde kaldığı için namazını kılıyor, Kur’an’ı Kerim’ini düzenli okuyor ve camiye gidiyor. Suriye’den savaştan dolayı Türkiye’ye gelen Muhammed Xeyr Murat ise şunları kaydetti:

“Biz Suriye’den savaştan dolayı kaçıp geldik. Çocuklarım ilimi öğrensinler çünkü ilim öğrenmek güzeldir. İlim nerede olursa olsun gidin ilim öğrenin. Sınava geldiği için çok mutluyum. İslam’ı öğreniyor. Ben çocuklarımın Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmesini ve öğrendiklerini uygulamasını istiyorum.”  (İLKHA)

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.