Prof. Dr. Naci Görür Diyarbakır’da açıklamalarda bulundu!

featured

Jeolog Profesör Doktor Naci Görür, Diyarbakır’da yapılan Deprem Çalıştayı’nda önemli açıklamalar yaptı. Görür, bölgedeki tüm depremlerin Diyarbakır’ı etkileyeceğini söyledi.

6 Şubat tarihinde gerçekleşen depremlerden etkilenen Diyarbakır’da Depreme Dirençli Kentler Diyarbakır Çalıştayı düzenlendi. Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB) Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGUNSİFED), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve Diyarbakır Mermerciler ve Madenciler Odası’nın işbirliği ile hazırlanan Çalıştay Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

Diyarbakır’da Depreme Dirençli Kentler Diyarbakır Çalıştayı’nda önemli açıklamalar yapan Jeolog Naci Görür bölgedeki tüm depremlerin Diyarbakır’ı etkileyeceğini ifade etti.

BİR AN ÖNCE DEPREM POPÜLİZMİNİN ÖNÜNE GEÇMEYELİZ

Çalıştayda açıklamalarda bulunan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “Depremden tam 1 saat sonra Diyarbakır’da yıkılan 6 binanın önüne iş makinelerini ulaştırdık. Depremi engelleme şansımız yok depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. Deprem sonrası yaklaşık olarak 9 gün boyunca kent için tüm sivil toplum kuruluşları ile neler yapılır istişaresinde bulunduk. 2 konuda hala ders almış durumda değiliz. Depremle ilgili bir bilinç oluşturamadık. Bu tür çalıştaylar önemli ve bu çalıştayın raporlarını topluma yansıtmalıyız. Bu tür çalıştayların artması ve Deprem popülizminin önüne geçmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR BÖLGEDE OLUŞACAK DEPREMDEN ETKİLENİR

Jeolog Naci Görür ise “Güneydoğu’da 50 bin insanımızı kaybettik. Bu ülkenin bir deprem gerçeği var. Ülkenin her metrekaresi 7 ve üzeri deprem oluşturabilecek bir potansiyele sahip. Her an deprem gerçekleşebilir. 13 milyon senedir devam ediyor ve milyonlarca yıl böyle sürecek. Bizim isteğimiz Diyarbakılı’lardan Diyarbakır’da deprem direnci olan bir partiye oy vermeleri. Depreme dirençli bir şehir olması lazım. Ciddi bir çalışma ile depremden önce önlem alınabilirdi ve bu kadar insan yaşamını yitirdi. Bitlis Zagros bindirme kuşağı üzerinde yer alıyor bu kuşak. Levha sınırları depremler üretirler. Doğu Anadolu Fayında ki her deprem ve Bitlis Zagros kuşağı fayında ki her depremin Diyarbakır’ı etkileyeceğini düşünüyorum. 06 Şubat’ta Diyarbakır’ın bu kadar depremden etkilenmesinin nedeni zemin etüdünün düzgün yapılmamasıdır. Diyarbakır büyük afetlere uğrayacak bir coğrafyada değil. Binalar sağlam olsaydı Diyarbakır bu depremden çok etkilenmezdi. Diyarbakır fay hatları ve riskli olan ilçeler listesine gitmek için tıklayınız..

DEPREM FONU OLUŞTURMALI

Naci Görür, Diyarbakır’ın kendi coğrafyasında bir deprem yaşamadığını ve komşu depremlerle sarsıldığını belirterek şu sözleri kullandı:

“Hükümete tavsiyem bir fon oluşturun ve öncekiler gibi olmasın. Mesela Diyarbakırlı bir vatandaş evini depreme dirençli bir hale getirmesi için bankadan kredi çekebilmeli. Şu an vatandaş bunu yapamıyor. Hükümetin bunu sağlaması gerek. Belediye Başkanının deprem konusunda eğitimli olması lazım. Bizimde depremler ile alakalı bilgilerimizin olması gerek. Kaçak göçek binalardan uzak durmalıyız. Bu kentte yaşıyor isek bunları kesinlikle yapmamalıyız. Güneydoğu‘ya senelerce uyarı da bulundum deprem geliyor dedim kimse beni dinlemedi. Dilimde tüy bitti. ” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür Diyarbakır’da açıklamalarda bulundu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!