Ücretsiz Doğalgaz Kararı Yürürlüğe Girdi

featured

Ücretsiz doğalgaz kullanım esasları ile alakalı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ücretsiz doğalgazdan tüm aboneler yararlanacak. İşte Detaylar ⇓

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda 1 ay için “ücretsiz doğalgaz” uygulamasından toplamda 19,7 milyon abone yararlanacak. Tahsil edilen faturalar iade edilecek. Uygulamanın devlete maliyeti 40 milyar lira olarak hesaplandı.

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ HANGİ TARİHLERİ ARASINDA GEÇERLİ OLACAK?

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, konu ile ilgili bir açıklamada bulundu. Yılmaz, 24 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında geçerli olacağını ifade ederek, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye enerji sektörünün tarihi günlerini yaşıyor. Hep birlikte bir rüyanın gerçekleşmesine şahit oluyoruz. Ancak yolun daha çok başındayız. Yerli doğalgaz sadece tüketicilerimizin yüzünü güldürmekle kalmayacak. Türkiye’nin enerjide bir ticaret merkezi, küresel bir enerji devi olmasının da önünü açacak” sözlerini kullandı.

İNDİRİM NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ OLACAK?

Bedelsiz doğalgaz faturası uygulaması sonrası 1 Mayıs 2024’e kadar uygulanacak indirim ile ilgili tüketicilerin müsterih olması gerektiğini söyleyen EPDK Başkanı Yılmaz, uygulamaya dair usul ve esasları belirlerken tüm aboneler için gereken ayrıntıları titizlikle ele aldıklarını söyledi.

EPDK Başkanı Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:

“19,7 milyon doğal gaz abonemiz bulunuyor. Merkezi sisteme bağlı mesken sayısı 2,8 milyon. Yaklaşık 320 bin de ön ödemeli abonemiz var. Usul ve esasları belirlerken ince eleyip sık dokuduk. Hiçbir abonenin hakkının zayi olmaması için gerekli bütün detayları kapsayan bir düzenleme yaptık. Dağıtım şirketleri de gerekli hassasiyeti ve özeni göstererek vatandaşlarımıza hizmet verecek. Elbette biz de süreci yakından takip edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı düzenlemeleri ile sağlanan bedelsiz kullanım ve akabinde uygulanacak olan indirimle beraber yaklaşık 40 milyar TL vatandaşlarımızın cebinde kalacak” dedi.

Ücretsiz Doğalgaz Kararı Yürürlüğe Girdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!