Youtube’dan Para Kazanma – Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

featured

YouTube kanalınızdan pasif gelir elde etmek ister misiniz? YouTube videolarından nasıl para kazanılacağını merak ettiyseniz, bu kılavuz tam size göre. YouTube para kazanma programı iyi bir seçenek olabilir ancak tek seçenek değildir. Youtube reklamdan para kazanma yöntemlerini sizin için yazdık..

Video reklamlardan, marka anlaşmalarından, YouTube bağlı kuruluş bağlantılarından ve daha pek çok şeyden nasıl para kazanılacağını açıklayacağız.

YouTube’da para kazanmak, her içerik oluşturucunun ulaşmak istediği bir hedeftir. Ek işlere başlamalarına, YouTube‘u tam zamanlı işleri haline getirmelerine veya fiziksel mağazalarda ürün satan bir işletme oluşturmalarına yardımcı olur. Bu günlerde, olasılıklar sonsuzdur.

YouTube Para Kazanma nedir?

YouTube Para Kazanma, YouTube‘un videoyu dağıtmak ve pazarlamak için reklam gelirinden payını aldıktan sonra bir içerik oluşturucunun ödeme aldığı orandır.

YouTube analiz raporunun üst kısmında iki bölüm içeren Gelir Raporları adlı bir bölüm vardır. Bunlar “Gelir” ve “Reklam Oranları”dır.

“Gelir”, video yapımcısının reklamlardan ve reklamsız, abone tabanlı video ürünü olan “Kırmızı”dan elde ettiği net geliri gösterir.

YouTube Gelir Dağılımı

“Reklam Oranları” hem YouTube’a hem de yapımcıya giden toplam gelire sahiptir. Bölünme, Google için yüzde 45 ve katkıda bulunan için yüzde 55’tir. Karşılaştırıldığında, AdSense, görüntülü reklamcılık geliri için web sitelerine yüzde 68 sunuyor.

Rapordaki ikinci sekme, reklam gösteren videoların yüzdesi olan “Tahmini Para Kazanılan Oynatma Sayısı”nı gösterir. Bu, YouTube’dan para kazanma için çok önemli bir orandır.

YouTube, tüm videolar için ortalama oranı yayınlamaz ve hizmet şartları, üreticileri gerçek gelir rakamlarını açıklamaktan caydırır.

Ancak İnternet’teki yayınlar, bazı kişilerin yalnızca yüzde 20’sini alırken, diğerlerinin de reklam alan video görüntülemelerinin yüzde 80’ini veya daha fazlasını aldığı para kazanılan oynatma oranında büyük farklılıklar gösteriyor.

Üçüncü sekme, videolar için “Oynatma Tabanlı BGBM” veya bin reklam gösterimi başına BRÜT maliyettir. Dördüncü sekme sadece “BGBM” olarak adlandırılır ve Red’den video görüntülemeleri dahil edildikten sonra son BGBM’yi yansıtır. Herhangi bir reklam gösterimi yoktur ve ortalamayı düşürür.

Nasıl YouTube İş Ortağı olunur?

Ortak olmak için uymanız gereken birkaç adım vardır :
1. Başlamadan önce:

1.000’den fazla aboneye ihtiyacınız var
Son 12 ayda 4.000 geçerli genel izlenme saati
YouTube İş Ortağı Programı ülkenizde mevcut olmalıdır
Bağlı bir AdSense Hesabınız var .

2. Google Yönergeleri ile Tanışın

YouTube para kazanma politikalarına uymanız gerekir :

YouTube , temayı, en çok görüntülenen videoları, en yeni videoları, izlenme süresini, video meta verilerini kontrol etmek için kanalınızı inceler.
Hesabınız için 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirin
YouTube topluluk yönergelerini izleyin : İçerik için YouTube kuralları çok kapsamlıdır ve platform, kurallara uygunluk açısından kanalları sürekli olarak kontrol eder. Bir YPP hesabına başvurmadan önce içeriğinizin tüm gereksinimleri işaretlediğini öğrenmenizi ve doğrulamanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu, telif hakkıyla korunan materyalin kullanımını içerir.

YouTube başvurunuzu reddederse 30 gün içinde yeniden başvurabilirsiniz. Bu size, birden fazla telif hakkı iddiası veya YouTube’un topluluk kurallarını ihlal eden videolar gibi kanalınızdaki hoş olmayan her şeyi düzeltmeniz için zaman tanır.

YouTube’da Para Kazanma Nasıl Etkinleştirilir

YPP’ye girdikten sonra, mümkün olduğunca çok video için para kazanmayı açın. Bunu yeni içerik yüklerken yapabilirsiniz, ancak videoları yükledikten sonra (birkaç saat) beklemek daha güvenlidir .

O zamana kadar YouTube, içeriğinizi işleme koymuş olacaktır. Sistemin aşırı küfür , yetişkinlere yönelik temalar, telif hakkı iddiaları vb. gibi videonun para kazanma özelliğini ortadan kaldırabilecek bir şey bulup bulmadığını bileceksiniz .

Bir YouTube videosunda reklamları nasıl etkinleştireceğiniz ve para kazanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

YouTube Studio’ya gidin.
Sol gezinme çubuğunda İçerik’e tıklayın .
Para kazanmak istediğiniz videoyu seçin.
Soldaki menüden Para Kazanma’yı tıklayın .
Videoda görüntülemek istediğiniz reklamları seçin.
Kaydet’i tıklayın .

YouTube’da Para Kazanmanın Ekstra Yolları

YouTube AdSense faydalıdır, ancak içerik oluşturucular için güvenilir bir gelir şekli değildir. Reklam oranları yükselir ve düşer, bu nedenle video reklamlarla her yıl aynı miktarda para kazanmak zordur.

Bu yüzden BGBM oranlarını anlamakta fayda var . BGBM (binde maliyet), reklamverenlerin YouTube’daki 1.000 video görüntülemesi başına ödediği para miktarını ifade eder. Oranlar, kanalınızın nişine, kitle demografisine vb. bağlı olarak değişir.

1. YouTube Sponsorluk Anlaşmaları, Marka Anlaşmaları

YouTube marka anlaşmaları ile videolarınızda bir ürün veya hizmete yer vererek para kazanacaksınız. İsterseniz birden fazla markayla çalışabilirsiniz, bu da kanalınız için daha fazla para kazanmanızı ve AdSense geliri elde etme konusunda daha az stres yaşamanızı sağlar.

2. YouTube Satış Ortağı Pazarlaması

YouTube’da ürün bağlantılarının reklamını yaparak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Buna bağlı kuruluş pazarlaması denir ve kurulması kolay bir gelir akışıdır.

İşte nasıl çalıştığı:

Farklı markalar/şirketler ile çeşitli ortaklık programlarına kaydolun.
YouTube kitlenizle paylaşmak için özel ürün bağlantıları edinin.
İzleyiciler bağlantınızı kullanarak bir şeyler satın aldığında komisyon kazanın.

3. YouTube Kanal Üyelikleri

Kanal üyelikleri, en büyük hayranlarınıza özel içerik ve avantajlar sunar. İzleyiciler kanalınızdaki katıl düğmesine bastıklarında bir dizi ekstra teşvik alırlar: bağlılık rozetleri, özel canlı yayınlar, özel videolar ve daha fazlası. İçerik oluşturucular, kitleleri için en iyi olanı seçer.

4. YouTube Canlı Akışları

Sık yayın yapmıyorsanız, muhtemelen merak ediyorsunuzdur, YouTube canlı yayınları nasıl para kazanıyor?

Harika soru! Tıpkı YouTube’da gördüğünüz normal videolar gibi, reklamlarla canlı bir akıştan para kazanabilirsiniz.

YouTube Shorts’tan Para Kazanılıyor mu?

YouTube Shorts, akıllı telefonlarda çekilen 60 saniyelik videolardır. TikTok videoları gibi viral olma potansiyeline sahipler, ancak bu tür içerikler için ödeme almak kolay değil.

YouTube Shorts’tan para kazanma hakkında bilmeniz gerekenler:

YouTube Shorts’tan izlenme süresi, bir kanaldan para kazanmak için 4.000 saatlik gereksinime sayılmaz .
Bir YouTube Shorts fonu vardır ve uygun kısa biçimli içerik oluşturuculara ayda 10.000 ABD Dolarına kadar bonus öder .

YouTube’dan Para Kazanmayı Arttıran 4 Faktör

1 – Videoların Kalitesi

Yüksek tutma oranlarına sahip videolar, yalnızca kaliteyi belirtmekle kalmaz, aynı zamanda genellikle daha fazla görüntüleme elde ettikleri için daha fazla reklam gösterme fırsatlarına da sahiptir. Ayrıca izleyicilerle daha uzun süre etkileşimde bulunurlar.

Yer paylaşımlı reklamlar ve sponsorlu kartlar, daha uzun tutma oranları ve daha uzun videolar için en fazla fırsatı sunar .

Daha uzun videoların her zaman daha uzun tutma oranlarına yol açmadığını unutmayın. Bu yüzden bir videoyu makul olanın ötesine uzatmayın. İdeal bir sayı yoktur. Ama her zaman en az yüzde 60’ı hedefledim. Tutma oranı düşük olan aşırı uzun videolar, düşük bir yatırım getirisi ile sonuçlanabilecek bir işçilik maliyetine sahiptir.

2- Videonun Konusu

Bu, mantık ve deneyime dayalı bir varsayımdır. Mantık ve deneyim, belirli çevrimiçi içerik kategorilerinin diğer konulara göre daha yüksek ücretli reklamlar çektiğini gösteriyor.

Örneğin, yukarıda belirtildiği gibi, seyahat, haberlerden daha yüksek ücretli bir kategoridir. Otomotiv, sağlık, finans ve emlak, forumlardan ve diğer kategorilerden daha iyidir.

Yalnızca çok çeşitli YouTube konularına erişimi olan biri bu teoriyi doğrulayabilir. Ancak diğer çevrimiçi ortamlarda kendini tekrar tekrar kanıtlamıştır.

3 – Abone Sayısı

Kanalımın para kazanma oranı 100 aboneyi geçtikten sonra artıyor gibiydi. Ayrıca, daha fazlasını ekledikçe artmaya devam ediyor gibiydi.

Aboneler faydalıdır çünkü kanalın geri gelmelerini sağlama şansı vardır, bu da görüntüleme sayısını, geliri ve para kazanmayı tekrar artırır.

Sık sık geri gelmeyen abonesi olan kanallar da abone ekledikçe para kazanma oranlarını artırıyor gibi görünüyor. YouTube, görünüşe göre ham abone büyümesini bir para kazanma faktörü olarak görüyor.

4 – İzleyici Yanıtı

Yorumların, paylaşımların ve beğenilerin ve beğenmemelerin miktarı, YouTube‘a videoların kalitesiyle ilgili güçlü sinyallerdir.

90 günlük bir süre içinde videolarımdan biri 33 beğeniye karşılık üç beğenmeme aldı ve en iyi performans gösterenden daha fazla paylaşım almayı başardı. Hem toplam görüntüleme hem de para kazanma oranı yanıt olarak fırladı.

Youtube’dan Para Kazanma – Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!