Ghosting nedir ve Ghosting yapan biri bunu neden yapıyor?

featured

Günümüz ilişki problemlerinin başlarında gelen Ghosting nasıl yapılır artık aşinayız. Peki ghosting yapan biri, buna neden yapıyor olabilir? 

Ghosting güvenli bağlanmayı gerçekleştirememiş ve duygularına temas etmekte güçlük çeken kişilerin tercih ettiği bir yoldur. Biriyle birden iletişimi kesmek, o kişiyle veya o kişinin kendisine hissettireceği duygularla yüzleşmekten çok daha kolay gelir.

Duygularını yönetmede yeterli beceriye sahip olmadığı için bu duygular onun gözüne çok büyük, sorumluluğu taşınamayacak yük olarak göründüğü için saklanmayı hatta kaçmayı ister. Bir hayalet gibi yok olduğu için bir ilişkinin sonlandırmasının getireceği suçluluk duygusundan da kaçabileceğini düşünür.

Narsistik kişilik örgütlenmesi ve bununla birlikte düşük benlik algısı, gizlenmiş özgüven eksikliği ve empati eksikliğinin izleri ghosting uygulayan kişide bulunur. Bir başkasına istediği gibi davranıp değersizleştirerek aslında bir güç veya ego tatmini hissederek narsistik kimliğine doyum sağlar. Empati eksikliğini de; karşısındaki partnerin duygu ve düşüncelerini önemsemeden hiçe sayması, sadece kendi yaşayacağı duygusal rahatsızlıkları düşünerek hayalet olmasında net bir şekilde görebiliriz.

Ghosting uygulayan kişi Bağlanma Stillerinden ‘’Kayıtsız Bağlanma’’ stiline sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aslında düşük özsaygısı olsa da bunu çok yüksek algılar veya yüksek gösterirler. Bağımsız olmak, ilişkide duygusal yakınlık kurmamak, düzenli bir ilişki kurmamak onların kriterleridir. Ciddi ve düzenli bir ilişki kurmaya istekli olsalar da bir ilişkide kalamazlar.

Bu kişiler geçmişinde sağlıklı/güvenli bir bağlanma deneyemedikleri veya olumsuz yaşam deneyimleri yaşadıkları için birine bağlanmaktan rahatsız olurlar. Kendilerine oldukça güvenirler ancak partnerlerine karşı güven duyamazlar.

Bu kişiler için bir bağın kurulduğunu hissetmek onlara belki de anlamlandıramadığı bir rahatsızlık veriyor olabilir ve hiçbir sebep yokken ayrılıp uzaklaşmak için kendince bir neden bulup veya ansızın ortadan yok olmasına yetebilir.

Ghosting uygulayan kişi için bağ kurmak, bir ilişkiyi yürütmek gücü kaybetme, zayıflık ve konfor alanları ve alışkanlıklarından vazgeçme olarak algılanır. Bir ilişkiyi yürütüp güzelleştirebilme deneyimleri yoktur veya olumsuz deneyimlerle bu olumsuz düşünceleri desteklenmiştir.

Ghosting uygulayan kişinin ilişkileri genellikle cinsel bağlar üzerine kurulu, kısa süreli, bazen sebepsiz bitişli, bazen ansızın ortadan yok olmalıdır.

Peki Ghosting uygulayan biriysem bunu nasıl bırakabilirim?

Eğer böyle bir yapıdaysanız ve sağlıklı bir ilişki istiyorsanız öncelikle bunun imkansız olmadığını belirtebilirim. Başlangıç olarak bu durumdaki kazancınızın ne olduğunu tespit etmek önemlidir. Bu kazanca neden ihtiyaç duyuyorum? Bu ihtiyacı ortadan kaldırabilir veya daha sağlıklı olanla yer değiştirebilir miyim? Şeklinde yaklaşımlarda bulunulabilir. Güvenli bağ kurabilen biriyle ilişki kurmak, ilişkiyi yürütmekte ve güvenli bağlanmayı kazandırmakta da etkili olacaktır. Bir uzman yardımıyla da bu süreci atlatmak fayda sağlayıcı olacaktır.

Ghosting nedir ve Ghosting yapan biri bunu neden yapıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!