Özlem Odabaşı Yazdı: Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

featured

Panik atak kendiliğinden ve beklenmedik bir durum ile koku atağı şeklinde görülür. Panik atak anında kişi tam bir felaket senaryosu oluşturur. Dünyanın en kötü şeyi kendi başına gelecekmiş gibi düşünür. Bu felaket senaryosunu değiştirebilirsek panik atağı da önleyebiliriz.

Panik Atağın Nedenleri?

Kişinin kendisinden beklentisinin yüksek olması, stres ve kaygıyı yönetmede güçlük çekmesi, yaşadığı bedensel duyumların ölümcül ya da sakat bırakıcı bir hastalığa yol açtığını veya kontrolü kaybedeceğini düşünmesi panik nöbetlerine neden olabilir. Çevresel, genetik faktörler ve beyin fonksiyonları ile ilgili durumlarda yol açabilir.

Kişi yoğun kaygı yaşatacak bir durum yaşadıysa, hayatında herhangi bir konuda belirsizlik varsa, mükemmeliyetçi kimliği bulunuyorsa panik atak bu gibi anlarda daha çok görülür.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak geçiren biri o an felç kalacağını, bayılacağını, öleceğini, akli dengesini kaybedeceğini düşünerek yoğun bir kaygı ve korku yaşar. Buna bağlı olarak kalp çarpıntısı, nefes darlığı, titreme, terleme gibi semptomlarda yaşayabilir..

Panik atak yaşayan kişi atağın tekrarlanmasından korkar. Önemli bir yer veya durumda panik atak geçirmekten endişe duyarlar. Panik atakların kendisini nasıl olumsuz etkileyeceğini düşünür ve kendilerini diken üstünde hissederler. Kişi kendini de bir tehdit altında hissettiği için düzeni ve normal yaşayış biçiminde bozulmalar meydana gelebilir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atağın çeşitli birçok tetikleyicisi ve sebebi olabilir. Öncelikle kişinin hangi durumlarda ve hangi düşünceler sonrasında panik atak yaşadığı, nasıl bir ortam içinde bulunduğu, nasıl stres kaynaklarına maruz kaldığı ve panik ataklar gelene dek nasıl bu stresle başa çıktığını bulmak üzerine çalışılır. Ardından buna uygun psikoterapi yaklaşımıyla tedavi ilerletilir. Gerekli durumlarda terapi dışında bir psikiyatrist ile ilaç tedavisine de başvurulabilir.

Panik atak hayat kalitesini düşürebilmektedir. Okul, iş, sosyal hayat gibi birçok alanı etkileyebilmektedir. Eğer siz de panik atağın üstesinden tek başınıza gelmekte zorlanıyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Özlem Odabaşı Yazdı: Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!