PRP Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?

featured

Başlangıçta eklemleri iyileştirmek için kullanılan PRP tedavisi, son birkaç yıldır saç büyümesini teşvik etmenin yenilikçi bir yolu olarak ilgi görüyor. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler. Genellikle yaşlanma ve genetik ile ilişkili olmasına rağmen, saç dökülmesi yetişkinlik boyunca herhangi bir zamanda olabilir. Saç dökülmesi, tek tek saçları kafa derisine bağlayan küçük keseler olan saç köklerinin küçülmeye başlaması ve saçların dökülmesine izin vermesiyle oluşur.

PRP Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Trombositten zengin plazma (PRP), saçların yeniden büyümesi için cerrahi olmayan bir prosedürdür ve en iyi saç seyrelmesi tedavisi ve saç dökülmesinin ilerlemesini yavaşlatmak veya durdurmak için kullanılır. Saçınızı kaybetmek, yaşanması çok üzücü bir şey olabilir ve benlik saygınız üzerinde bir etkisi olabilir.

PRP artık saç restorasyonu, saç kalınlığının iyileştirilmesi ve saç dökülmesinin azaltılması için popüler bir tedavi yöntemidir. Tedavide hastanın kendi kanından trombositten zengin plazma alınır ve izole edildikten sonra PRP solüsyonu saç dökülmesinden veya seyrelmesinden etkilenen bölgeye enjekte edilir. PRP, doğal saç büyüme sürecini tetikler ve yeniden büyümeyi teşvik etmek ve saç dökülmesini önlemek için saç köklerini güçlendirir. Prosedür basittir ve minimum kesinti veya rahatsızlık gerektirir, bu da onu saç ekimi gibi cerrahi seçeneklerden çekinen hastalar için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Saç dökülmesi için PRP, saç büyümesinde ve kalınlığında önemli bir iyileşme sağlayabilen , uygun maliyetli, basit ve cerrahi olmayan bir tedavidir . Bazı hastalar işe dönmek için bir gün beklese de, kesinti süresi çok azdır veya hiç yoktur. Kendi kanınızı kullanmak belirli riskleri azaltır, ancak enfeksiyon, kan damarı veya sinir hasarı ve lokal anesteziklere karşı ters tepki oluşabilir. Çok sigara içiyorsanız, kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız veya kanser, karaciğer hastalığı, diyabet, kronik enfeksiyonlar veya trombosit düşüklüğü gibi tıbbi bir durumunuz varsa, PRP tedavisi sizin için doğru olmayabilir.

PRP saç dökülmesinde etkili bir yöntem mi?

Her yeni prosedürde olduğu gibi, PRP ile yeni ve kalıcı saç çıkma olasılıklarını anlamak için uzun vadeli veriler toplama sürecindeyiz. Günümüzde bazı hastalara ilaç gibi diğer saç dökülmesi tedavileri ile birlikte PRP enjeksiyonu yapılmaktadır.

Artan klinik kanıtlar , PRP’nin saç dökülmesi olan hastalara yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çoğu PRP çalışması, hastaların prosedürlerinden sonra altı aya kadar takip edildiğini bildirmektedir. Bu noktadan sonra elimizde sınırlı veri var, ancak devam eden araştırmalar bize hangi hastaların PRP’den en çok fayda sağladığını, hangilerinin yaramadığını ve nedenini söyleyebilir.

Neden PRP’yi seçmelisiniz?

Saç dökülmesine genellikle kafa derisindeki hücre yenilenme eksikliği neden olur – bu da yeni sağlıklı hücrelerin üretimini uyardığı için PRP’yi mükemmel bir tedavi haline getirir. Bu basit ve tamamen doğaldır. PRP, güvenli ve güvenilir sonuçlar sağlar ve çok hızlı bir iyileşme süresine sahiptir. Rutin kan testinizi yaptırıyormuşsunuz gibi sadece küçük bir miktar kan alınır ve lokal anestezi kullanılır, bu nedenle çok az rahatsızlık hissedersiniz. PRP Saç tedavisi yüksek başarı oranı ile etkili sonuçlar sağlar.

PRP neleri başarabilir?

​* Daha dolgun ve sağlıklı doğal görünümlü saçlar

* Saç yeniden büyümesinde önemli artış

* Yeni sağlıklı hücrelerin üretimi

* Azalmış saç distrofisi ve yanma veya kaşıntı hissi

* Alopesi areata’da (AA) güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olarak hizmet edebilir

PRP prosedürü

* ​PRP, kendi kanınızın özünden hazırlanır.

* PRP tedavisi genellikle 30 dakika ile 60 dakika arasında sürer.

* Bunun için kolunuzdan 30 – 60 ml kan alınır.

* Kan daha sonra bir santrifüje yerleştirilir. Santrifüj döner ve trombositleri kan bileşenlerinin geri kalanından ayırır.

* 3 – 6 ml trombositten zengin plazma daha sonra ekstrakte edilecektir.

* Konsantre ve büyüme faktörü konsantre trombositler, mikro enjeksiyonlar yoluyla kafa derisine enjekte edilir.

PRP işleminden sonra

​PRP için herhangi bir aksama süresi olmadığı için hemen normal günlük rutininize dönebilirsiniz. İşlem sonrası 24 saat boyunca yorucu aktivite ve alkol tüketiminden kaçınılması önerilir.

PRP’nin sonuçları genellikle tedaviden iki ila üç ay sonra görülebilir. Saç dökülmenizin tipine ve kaybın boyutuna bağlı olarak, saç restorasyonu için PRP genellikle 4-6 hafta arayla 3 ila 6 seans olarak önerilir. Ardından, bireysel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak yılda bir bakım seansı olağandır.

Trombositten Zengin Plazma Nedir?

Trombositten zengin plazma, normal kan girişli 3 katı olan ve saçlarını uyaran büyüme faktörü ve ne kadar saç geniş kapsamlı olarak ona kadar olası bir şekilde uygulanabilen bir trombosit özelliklidir. PRP, özellikle saçı büyütmenin bir seçeneğini değiştirmek için hem erkek hem de saç dökülmesi için harika bir çözümdür.

PRP enjeksiyonları saç dökülmesinde işe yarıyor mı?

PRP‘nin arkasındaki bilim, yeni hücresel büyümeyi doğal olarak teşvik etmek için PRP’nin kanıtlanmış faydalarını kullanır. PRP, vücuttaki rejeneratif iyileşmede doğrudan yer alır. PRP büyüme faktörleri böylece saç büyümesini etkileyebilir ve aslında saç köklerini eski haline getirebilir, böylece hastanın saçının görünümünü ve hissini iyileştirebilir.

Kaç PRP tedavisine ihtiyaç vardır?

Elbette PRP tedavilerinin sayısı hastanın saç durumuna ve estetik hedeflerine bağlı olarak değişse de, tipik bir hasta üç seans PRP tedavisi yapacaktır. Dördüncü ayın sonunda (üçüncü PRP tedavisinden sonra) diğer tedaviler değerlendirilecektir.

PRP saç tedavisi ne kadardır?

Maliyetlere uyguna göre değişir. PRP yaklaşık olarak üç ayda bir kez yapılır ve fiyat, alayın saç dökülmesini bölgelerini hedef için yoğun kullanım miktarına yakın. Bu maliyete çözüm yoluna. Bu firmalar ile görüştüğünüzde, ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi dengeleyen bir saç prp planlama geliştirmenize yardımcı olabilir.

Peki Saç Ekimi mi, PRP mi?

Maalesef saçın dökülmesini önlemek için yapılacak sadece bir kaç şey vardır. Ancak saç hacmini kazanmak için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Sizin için en iyi yöntemin saç ekimi mi yoksa PRP tedavisi mi olduğunu bilmeniz için en iyi yol bu 2 tedaviyi bilen bir uzman ile görüşmenizdir. Bazı testler yaparak buna en uygun şekikde karar verecektir..

PRP saç tedavisi kalıcı mıdır?

PRP tedavisi, hastanın tedaviye verdiği cevaba göre gerektiği kadar tekrarlanabilir.  Tedavinin kalıcılığı, tedavi edilen duruma da bağlıdır. Örneğin, bir hastada telojen effluvium varsa, 3-6 ay içinde meydana gelen saçların yeniden çıkma sürecinde PRP tedavisi yardımcı olabilir. Bundan sonra, durum düzeldiyse çoğu hastanın daha fazla tedaviye ihtiyacı olmayacaktır.

PRP Tedavisinin yan etkileri var mı?

PRP, hastalarda cilt ve dokuyu onarmak için birkaç yıldır kullanılmaktadır. Bununla birlikte, saç restorasyon prosedürü nispeten yenidir. Saç büyümesinde iyileşme bildiren yayınlanmış çalışmalarda, tüm prosedürlerden iyileşme kolayca tolere edilir. Yaygın yan etkiler, enjeksiyon bölgelerinde hafif ağrı ve/veya rahatsızlıktır. Ayrıca halihazırda herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalara PRP tedavisi uygulanamaz.

PRP saç tedavisi acıtır mı?

PRP saç tedavisi, saçın dökülmesinin başlangıcında kafa alayından zengin plazmanın enjeksiyonunu içerir. Enjeksiyonlardan önce, Dr. Green, uygun olabilecek bir ürün en aza indirmek için bir uyuşturma kremi uygulayabilir. Kendi kendine ateş bölgesine darbe, ateş veya morarma kendi başına bu yan etkisinden faydalanmak ve hafiftir veden kısa bir sonra sonra hafif geçer.

PRP Saç Tedavisi Adayı mıyım?

PRP saç tedavisi için iyi bir aday, saç seyrelmesi veya saç dökülmesi belirtileri gösteren bir hastadır. Tipik olarak, daha yakın zamanda saç dökülmesi yaşayan veya erken saç dökülmesi yaşayan adaylar en iyi PRP saç tedavisine yanıt verir.

Saç dökülmesi için PRP’nin riskleri nelerdir?

PRP enjeksiyonları cerrahi değildir ve önemli güvenlik riskleri içermez. En sık görülen yan etkiler enjeksiyonlar sırasında hafif ağrı, kızarıklık ve noktasal kanamadır. Ayrıca birkaç gün boyunca biraz rahatsızlık veya hafif şişlik olabilir.

Saç Dökülmesinni Bazı Nedenleri!

* Ailede akan kalıtsal erkek veya kadın tipi kellik..
* Bazı tıbbi durumlar..
* Özellikle ergenlik, hamilelik ve menopoz döneminde hormonal değişiklikler..
* Bazı ilaçlar..
* Stres ve şok da saç dökülmesini tetikler..
* Diyet dengesizliği de saç dökülmesine neden olabilir..
* Bazı saç stilleri de çekiş yoluyla saç dökülmesine neden olur..

PRP Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!