Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır? 2022 Saç Ekim Rehberi

featured

Bir saç ekimi ömür boyu sürebilir. Saç ekimi gerçekleştirildiğinde, işlem için saç kökleri toplanır ve büyümeye devam edecek şekilde tasarlanır. Ancak dikkatli olmamız ve kişinin yaşını, saç tipini ve yaşadıkları yaşam tarzını dikkate almamız gerekiyor. Saç dökülmesinin boyutu saç ekiminin ömrünü etkileyebilir ve bazı durumlarda istenen sonucu elde etmek için yaşamları boyunca birden fazla saç ekimine ihtiyaç duyulabilir.

Saç ekimi yapıldığında, kafadan greftler alınır ve genellikle saçın büyümeye devam ettiği bilinen kısımdır. Kafa derisinin kel bölgelerine implante edildikten sonra bile. Ekilen saç kökleri köken özelliklerini korur ve ömür boyu uzamaya devam eder. Bu yüzden doğru cerrah ve sağlandığı gibi bakım sonrası takip edilirse, saç ekiminin ömür boyu sürmemesi için hiçbir neden olmamalıdır.

Çok başarılı bir saç ekimi planlarken ve uygularken, saç dökülmesi devam eden bir süreç olduğu için çoğu zaman zahmetli olabilir. Bu, ekilen saçların kalıcı olabileceği, ancak hastaların orijinal doğal saçlarının incelmeye devam edebileceği anlamına gelir.

Hastaların yaşamı boyunca birden fazla saç ekimi yaptırmaları gerekebilir ama bu neden? Hacim eklemek veya yeni bir kellik alanını ele almak olabilir. Danışmanlık sürecinde tam bir inceleme yapılacağından emin olabilirsiniz. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce tam olarak bilgilendirileceksiniz.

Yani.. Saç ekimi ne kadar sürer?

Bir saç ekimi ömür boyu sürebilir. Saç ekimi gerçekleştiğinde, işlem için saç kökleri toplanır ve büyümeye devam edecek şekilde tasarlanır. Ancak dikkatli olmamız ve kişinin yaşını, saç tipini ve yaşadıkları yaşam tarzını dikkate almamız gerekiyor. Saç dökülmesinin boyutu saç ekiminin ömrünü etkileyebilir ve bazı durumlarda istenen sonucu elde etmek için yaşamları boyunca birden fazla saç ekimine ihtiyaç duyulabilir.

Saç ekimi yapıldığında, kafadan greftler alınır ve genellikle saçın büyümeye devam ettiği bilinen kısımdır. Kafa derisinin kel bölgelerine implante edildikten sonra bile. Ekilen saç kökleri köken özelliklerini korur ve ömür boyu uzamaya devam eder. Bu yüzden doğru cerrah ve sağlandığı gibi bakım sonrası takip edilirse, saç ekiminin ömür boyu sürmemesi için hiçbir neden olmamalıdır.

FUE saç ekimi diğer ekimlere göre oldukça moderndir. Kellik için kalıcı bir çözüm için en iyi seçenek olarak hizmet ederler. Saç ekimi sonsuza kadar sürer mi sorusunun cevabı FUE ekimi ile evet olacaktır. 10 yıl sonra bu saç ekiminin sonuçları aynı olacaktır.

Kimler saç ekimi için iyi bir adaydır?

Her ırktan erkek ve kadın saç ekimi için iyi adaylar olabilir.

Saç ekimi için düşünülmek için iki şeye ihtiyacınız var:

Saç derinizde saç ihtiyacı olan bölgeye ekilebilecek kadar sağlıklı saç.

Saç derinizin inceltme bölgesinde saç büyütme yeteneği.

Bir dermatologla görüşme sırasında, her ikisine de sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bir dermatolog size kapsamlı bir kafa derisi muayenesi yapacaktır.

Saçınızın neden döküldüğünü öğrenmek için kan testine de ihtiyacınız olabilir. Bu, vücudunuzda saç dökülmesine neden olabilecek şeyleri kontrol edebilir. Bazı hastaların kafa derisi biyopsisi adı verilen bir işleme ihtiyacı vardır. Dermatologunuz, konsültasyon sırasında kafa derisi biyopsisi için gerekli olanı hızlı ve kolay bir şekilde alabilir.

Muayene ve testler saç ekimi için iyi bir aday olduğunuzu gösterirse, dermatoloğunuz size hangi sonuçları bekleyebileceğinizi söyleyebilir. Tam bir saç başı gerçekçi olmayabilir, ancak daha dolgun bir saç başı amaç olabilir.

Saç ekimi sırasında ne olur?

Saç ekiminin dört ila sekiz saat arasında sürmesini bekleyebilirsiniz. Çok miktarda saç ekimi yaptırıyorsanız, ertesi gün birkaç saatliğine geri dönmeniz gerekebilir.

Çoğu hasta tüm ameliyat boyunca uyanık kalır ve sadece kafa derisini uyuşturan bir anesteziye ihtiyaç duyar. Bazı hastalar rahatlamalarına yardımcı olmak için hafif bir yatıştırıcı da alırlar.

Ameliyat, dermatoloğunuzun sağlıklı tüyleri almasıyla başlar. Size doğal görünen sonuçlar vermek için dermatoloğunuz, sağlıklı tüyleri saç derinizden bir şerit keserek veya tek tek tüyleri alarak sağlıklı tüyleri alabilir.

İkinci seçenek çok daha fazla zaman alır, ancak kafa derinizde uzun, dar bir iz bırakmaz. Buzz kesim gibi yakın tıraşlı saç kesimlerini tercih ediyorsanız bu faydalı olabilir.

Cerrah kılları ekmeden önce, teknisyenlerin alınan kılları hazırlaması ve cerrahın saç derinizi ekim için hazırlaması gerekir.

Ekilecek saç sayısına bağlı olarak, saç ekim ekibinin iki ila üç üyesi sağlıklı saçların saç ihtiyacı olan bölgeye yerleştirilmesine yardımcı olabilir. Tüm saçlar ekildikten sonra saç derinize sarılacak ve evde bakım için talimatlar verilecektir.

Hastalar saç ekiminden ne zaman sonuç alır?

Çoğu hasta, ameliyattan altı ila dokuz ay sonra sonuçları görür. Bazı hastalar için 12 ay sürer.

Ameliyattan iki ila sekiz hafta sonra ekilen saçların döküleceğini bilmek önemlidir. Bu normal. Üçüncü aya kadar saç ekimi yapılmadan öncekinden daha ince görünebilir. Yine, bu normaldir.

Kalıcılığı Etkileyen Faktörler

Uzun süreli saç ekimlerinin arkasında bilimsel ve genetik nedenler olduğu açıkken, bunun herkes için geçerli olmayabileceğini de kabul etmek önemlidir. Bu nedenle “saç ekimi ne kadar sürer” sorusu düşünüldüğünde, saç ekiminin kalıcılığına etki edebilecek bazı faktörlerden bahsetmek mümkündür. Bunları aşağıda daha ayrıntılı olarak özetledik.

1. Kaliteli Doktor ve Klinik Seçimi

Saç ekimi teknikleri son yıllarda önemli ölçüde ilerlemiş olsa da, yine de yüksek eğitimli uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Bu da saç ekiminin kalıcılığını etkileyebilecek en önemli faktörlerden biridir. Deneyimsiz, yetersiz kalifiye bir doktor veya teknisyenle veya imkanları yetersiz bir klinikte ameliyat olmak, yalnızca kötü sonuçlar doğurma potansiyeline sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda yeni ekilen saçlarınızın ömrünü de olumsuz yönde etkileyebilir.

2. Yaş

Ekilen saçların ömrü yaşla birlikte değişmeden kalırken, değişebilecek olan ilk ekimden itibaren elde edilen ‘görünüşün’ uzun ömürlülüğüdür. Ekilen saç kökleri saç dökülmesine ve incelmeye karşı direncini koruyabilse de, ekilen bölgede kalan doğal saçlar zaman içinde incelmeye açık olacaktır. Bunun yanı sıra yaşlandıkça yeni saç üretim hızı da yavaşlayabilir, ancak ekilen saç köklerinin yaşamları boyunca yeni saç üretmeye devam etmesi gerekir.

3. Ameliyat Sonrası Bakım

Ameliyattan sonra doğru adımların izlenmesi son derece önemlidir ve yeni ekilen saçlarınızın uzun ömürlü olmasında rol oynayabilir. Ameliyat sonrası saç ekimi bakımı nispeten basittir ve doktorunuz size izlemeniz gereken tüm önemli bilgileri ve adımları sağlayacaktır. Bununla birlikte, ameliyat sonrası yolculuğun çeşitli aşamalarını ve her aşamada hangi adımların atılması gerektiğini anlamak gerçekten önemlidir, çünkü yanlış şeyler yapmak veya yanlış ürünleri kullanmak yeni ekilen saçlarınıza kalıcı olarak zarar verebilir.

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır? 2022 Saç Ekim Rehberi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!