Seyda Baytemur’un Kaleminden: Ahlak Yoksa Adalet Yoktur

featured

Kendi zihnini kontrol edemeyen varlıklarız biz.
İnsan olabilecek en iyi şekilde, mükemmel bir şekilde yaratılmıştır. ”Şüphesiz biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır.” Tîn Suresi / 4. Ayet

İnsan anatomisi, her yönüyle büyüleyici.
Adil olan insan mükemmeldir. mükemmeli arayan insan vardır.
Bir hadiste Peygamberimiz, en ziyade musibete ve meşakkate giriftar olanlar, insanların en iyisi ve en kâmilleri olduğunu beyan eder. Başta Hazreti Eyüp Aleyhisselâm, Enbiyalar, sonra evliyalar ve sonra muttaki müminler çektikleri hastalıklara halis birer ibadet ve Allah’ın bir hediyesi olarak bakmışlar, sabır içinde şükretmişler.
İslam hiç kimseye imtiyaz hakkı vermez kimseyi inkar etmez.
Hem Farz olan bir ibadeti ırkçılık yaparak mı yapacaksınız?
Samimi olan islam coğrafyasını duvarlarla örmez,
samimi olan temiz bir dil emin ve adil olur.
Kendisi için istediğini kardeşi içinde ister.

Devlet adeletli oldu mu müslümandır. Adaletli değilse istediği kadar ismi islam devleti olsun, anlamsızdır..
Bir millete baş olmanın İlk ve En büyük şartı,
Adil olmaktır.

Hz.Ömer

Her cuma günü namaz için mescidlere gelen muminlere! Adil olmaları hatırlatılarak emredilir. Adeta namazınızın bir anlam ve öneminin olmasını istiyorsanız Önce Adil olun ki şekil ve cesetlerden ibaret olan ibadetlerinizin bir ruhu olsun der gibi….
Şüphesiz ki Allah, adaleti, iyiliği, yakın akrabaya vermeyi emreder. Fuhşiyatı, münkeri ve (başkalarının hakkını çiğneyecek) taşkınlığı yasaklar. Düşünüp hatırlayasınız diye size öğüt verir. Nahl 90)

Adil insan kime denir! Nefret ettiğin bir insan yada tüzel kişiliğe bir zülüm olduğunda, nefsine ağır gelse dahi onun hakkında adaleti talep edenlere denir. Zira bu Allah’ın emri ve fıtratın gereğidir.
Ancak ve ancak insanımızın yetkinliklerini, tüm alanlarda kurumları ve kuralları güçlendiren bir kalkınma anlayışının sürdürülebilir olacağına inanıyoruz.
Hedefimiz, sayı olarak gelişmiş, uluslararası alanda saygın, toplumsal olarak eşitlikçi ve adil, yeni yeşil dönüşümü başarmış, çevreci bir ülke olmaktır.

Umuyorum ki 2023, bu alanlarda doğru adımlar attığımız ve bu anlayışı hayata geçirdiğimiz bir yıl olur. Devlet adil olduğu sürece güçlüdür.
Hükümet adamları kanun çerçevesinde kaldıkları zaman sözü geçerlidir..
Ahlak yoksa adalet yoktur. Ya alçaklığı lanetleyeceğiz ya da yerli işbirlikçi kafalar gibi kem kümlerle, amalarla…tepkileri eleştireceğiz.
Daima Haktan, Adaletten ve İslam‘dan olanlardan olmak dileğiyle…
Devletin dini İslam olması dolayısıyla mahkemelerde verilen hükümlerin İslam şeriatına göre verilmesi.
İslam’da ilişkiler iman kardeşliği, Adalet, İhsan ve infak gibi erdemlerle eşitlik esası üzerine oturtulmuştur. Dini dili, ırkı ne olursa olsun herkesin Can, mal ve namus güvenliği garanti altına alınmıştır.

Hz. Yusuf (a.s) İslam devleti kurmadı, yönetimi teslim alınca Adalet hükmüyle hükmetti.
Adalet gücünün hissedilmediği bir zemin yoktur. Bir saat adaletle hükmetmek, altmış sene nafile ibadetten hayırlıdır” buyurduğu ve mahkeme salonlarında yazılan “Adalet mülkün temelidir” sözünün anlamını tefekkür edersek, maksadımızın daha iyi anlaşılacağını umut ederiz vesselam… İbadetinden kul kendi sorumludur ama adaletsizlikten tüm insanlık. Ali Şeriati.
Adalet sadece senin sevdiklerini rahatlatmak için değil her türlü kötülüğe ceza vermek içinde olmalı.

İslam’ın ilk yüzyıllarında İslam’a dahil olmak, etnik asabiyeti, milliyet, kabile-hizip asabiyetini aşarak, yeni hayatlar, yeni düşünceler, yeni ve evrensel bağlılıklar dayanışmalar kurmak suretiyle mümkün oluyordu. Bugün, etnik asabiyeti, politik hizipçilikleri tahkim etmeye, kurumsallaştırmaya çalıştığımız ölçüde, medeniyet ve adalet bilincinden uzaklaşıyoruz.
İslam dini! Sütunları üzerinde yükseldiği dört Nurani sütundan biridir Adalet!
Allah namazı, orucu, haccı, zekatı emrettiği gibi Adaleti de emretmiştir.
Hatta Adaleti emrettiği ayetlerin sayısı ibadi hükümlerin ayetlerinden çok daha fazladır. Çünkü adalet doğrudan Kamu hukukunu ilgilendiriyor.
Kamu hukuku ise Rabbimizi en çok gazaba getiren Allah’ın hudududur
Sevginin kurduğu devleti adalet devam ettirir. Farabi “Sonradan ilahi adalet diye adaleti göklere çıkardılar ki, yeryüzünde ondan söz edilmesin.

İstedikleri adalet değil güç, onların istedikleri onlar gibi olmak
Aklını ve vicdanını başkalarına kiralayan veya iradelerine ipotek konulmasına izin veren kişiden Adalet beklenmez.
Görünen mi yoksa gerçekler mi, adaleti hangisi sağlar
Adalet gecikmez tez elden verilmelidir.

Seyda Baytemur’un Kaleminden: Ahlak Yoksa Adalet Yoktur

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!