İtalya’da OHAL İlan Edildi

featured

İtalyan hükümeti, son dönemde Akdeniz’den yoğunlaşan göç akışından dolayı altı aylığına olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada OHAL’in altı ay süreceği ve göç akışından etkilenen güneydeki bölgelere ilk etapta 5,4 milyon euro kaynak sağlanacağı aktarıldı.

ANSA haber ajansı da, dün kabine toplantısı sonrasında açıklanan OHAL kapsamında göçmenler için yeni kabul merkezleri inşa edilmesinin de planlandığını duyuruldu.

Reuters haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi, OHAL’in İtalya’da kalmasına izin verilmeyenlerin daha hızlı bir şekilde geri gönderilmesini sağlayacağını ifade etti.

Ajans, Cuma ve Pazartesi günlerini de kapsayan Paskalya döneminde dört günde, aralarında pek çok çocuğun da bulunduğu 2 bin göçmenin teknelerle Lampedusa adasına vardığını aktardı.

Lampedusa’daki 400 kişi kapasiteli kabul merkezinde şu an bin 800’ü aşkın göçmenin barındığı açıklandı. Tunus’un kuzey kıyısındaki Safakes kentine 190 kilometre uzaklıkta bulunan Lampedusa, Kuzey Afrika’dan sığınmacı akınına sahne oluyor.

İtalya’da OHAL İlan Edildi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!