Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler!

featured

Saç ekimi yaptırmaya karar vermek, herhangi bir saç dökülmesi hastası için hayati ve memnuniyet verici bir adımdır. Saç ekiminin sonucu belirgin bir iyileşmeyi temsil eder. Yine de saç ekiminden önce ne yapacağınızı bilmelisiniz. Saç ekimi sürecinin her aşamasına uygun şekilde hazırlanmak hayati önem taşır.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, verici bölge olarak adlandırılan saç köklerinin olduğu yerden kel veya saçsız alıcı bölgeye köklerin transfer edildiği cerrahi bir tekniktir.

Saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biri hormonal problemler ve genetiktir. Bunlar haricinde çeşitli birçok faktör bulunmaktadır.

 • Diyet
 • Stres
 • Hastalık
 • Hormonal dengesizlik
 • İlaçlar

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç ekimi operasyonu temel olarak saç kökü olmayan bölgelere vücudun diğer bölgelerinden alınanan (genellikle başın arka kısmı) köklerin ekilmesi işlemidir. Ancak bu operasyon doktorun gözlemleri, hastanın arzusu ve çeşitli durumlara farklı şekillerde yapılmaktadır. Son yıllarda birçok yenilik yaşayan saç ekimi operasyonlarında uygulanan saç ekimi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

FUT Saç Ekimi, Safir Fue Saç Ekimi, DHI Saç Ekimi, Ozonfue Saç Ekimi, Ozondhı Saç Ekimi, Fuevita Saç Ekimi

Bunun dışında vücudun diğer bazı bölgelerine de ekim yapılmaktadır; Kaş Ekimi, Sakal Ekimi

Ayrıca saçların güçlenmesi ve sağlılığını yitirmemesi için gerçekleştirilen bazı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu tedaviler şu şekilde sıralanabilir; Saç Mezoterapisi, PRP Saç Tedavisi

Hangi Koşullarda Saç Ekimi Yapılmalıdır?

Saç dökülmelerinin birden çok nedeni olsa da genellikle bu durum hormanal eksiklikten ötürü kaynaklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda saç ekimi operasyonu yapmak yerine basit tedavi yöntemleriyle de saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Saç ekimi operasyonları şu durumlarda yapılabilmektedir:

 • Az miktardaki saç dökülmesinin artış göstermesi
 • Saç miktarınızın görünür derecede azalmaya başlaması
 • Saç dökülmesinin alınan önlemlere karşı devam etmesi
 • Uzman bir doktor tarafından muayene edilerek saç ekiminin gerekliliğinin öğrenilmesi

Bu tanı ve ya tanıların birkaçıyla karşılaşmanız durumunda saç ekimi için doğru tercihleri araştırabilirsiniz.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Sağlık söz konusu olduğunda ne olursa olsun uyulması gereken önemli noktalar vardır. Saç ekimi operasyonunun daha başarılı olması ve daha iyi bir sonuç alınması için yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu önemli tavsiyelerimizi aşağıdakilisteden kontrol edebilirsiniz.

 • Ameliyattan en az 5 gün önce alkol kullanımı kesinlikle kesilmelidir. Aksi takdirde bu maddelerin kan üzerindeki inceltici etkisinden dolayı operasyonun kalitesi düşecektir. Alkolu kökten bırakmak sizin için daha iyi olacaktır!
 • Ameliyattan en az 7 gün önce sigara mümkün olduğunca azaltılmalıdır.
 • Kronik hastalıklarda (tansiyon, şeker, kalp hastalığı vb.) günlük olarak kullanmanız gereken ilaçları operasyon gününe kadar kullanmaya devam etmelisiniz.
 • Operasyon günü çok ağır yiyecekler yemeyin.
 • Kahve ve kafein içeren içecekleri (kola, çay vb.) içmekten kaçının.
 • Bu arada Ameliyattan en az bir hafta önce yeşil çay içmekten kaçının.

Ameliyattan önce alkolde’de olduğu gibi kan sulandırıcı ve antikoagülanların (aspirin vb.) kullanımı sınırlandırılmalı ve mümkünse ameliyattan bir hafta önce bu ilaçlar kullanılmamalıdır. Bunun dışında zorunlu tedavi edici ilaçların kullanımına devam edebilirsiniz.

Saç operasyonundan bir ay önce saç derisine ve saça ilaç, losyon gibi kimyasal maddeler içeren herhangi bir ürün sürülmemeli ve kesinlikle  kullanılmamalıdır.

Ameliyattan önceki gün yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Operasyon günü hafif bir kahvaltı tercih edilmeli ve kolay giyilip çıkarılabilen geniş giysiler tercih edilmelidir.

Ameliyat sonrası araç kullanılmaması tercih edilmeli, operasyona kendi aracıyla gelecek kişilerin buna göre planlama yapmaları tavsiye edilir.

İşlem öncesi duş

Saç ekimi yaptıracak tüm hastaların işlemden önce duş almaları gerekmektedir. Özellikle saçlarını düzenli şampuanla özenle yıkamalıdırlar. Ayrıca, aşağıdaki gibi saç ürünlerini uygulamamalısınız:

 • Spreyler
 • Jeller
 • Diğer şekillendirici ürünler

Kahvaltınızı yapın veya hafif bir öğle yemeği yiyin

İşlem sabahı kahvaltınızı yapmanız tavsiye edilecektir. Randevunuz öğleden sonra ise, hafif bir öğle yemeği yemeniz tavsiye edilir.

Kolonya veya herhangi bir değerli aksesuar takmaktan kaçının

Kafeinli içecekler içmekten kaçının

Bir kahve insanıysanız, kahve, soda veya kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Bunun nedeni kafeinli içeceklerin kanamayı hızlandırabilmesidir. Bunun dışında işlem sırasında kullanılan ilaçlara karşı hastanın hassasiyetini de artırabilir.

Bunun nedeni, bu ilaçların hastalarda uyuşukluğa neden olabilmesidir. Herhangi bir saç ekimi işleminde, cerrah hastanın uyuşukluğuna neden olabilecek lokal anestezi uygular. Bu nedenle işlem öncesi ulaşım ayarlaması yapmalısınız. Doktorunuz sizi gideceğiniz yere kadar götürmenizi tavsiye etti.

FUE saç ekimi için saçınızı nasıl kesersiniz?

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu FUE saç ekimi yöntemi uygulanan hastaların kafa derisine çok yakın bir saç kesimine ihtiyacı vardır. Ayrıca sadece donör bölgenin tıraş edilmesi gerekir. Yine de birçok hasta tek tip bir görünümü tercih eder ve tüm saçlarını traş etmeyi tercih eder. Diğer hastalar “yüksek ve sıkı” bir saç kesimi seçecektir. Ancak, işlemden önce saçınızı kesmenize gerek yoktur.

Evet, işlemden önce saçınızı kestirmeniz faydalı olabilir. Yine de doktor, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için kafa derisinin belirli bölgelerini tıraş etmek zorunda kalabilir.

Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!