Saç Ekimi Sonrası Tavsiyeler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler!

featured

Saç ekimi, saç derisinin sınırlı veya hiç büyümeyen bölgelerine saç büyümesini geri kazandırmayı amaçlar. Birçok saç dökülmesi türü için etkili tedavilerdir, ancak gelecekteki saç dökülmesini durduramazlar. Kalıcı sonuçlar için, insanların takip eden nakillere ihtiyacı olabilir.

Ancak saç ekiminden sonra saçınızı yıkamak için yanlış teknikler ve ürünler kullanmak yeni aşılanmış saçlarınıza zarar verebilir. Çok güçlüyseniz, greftleri kolayca yerinden çıkarabilir veya gereksiz yara izine neden olabilirsiniz. Uygun olmayan bir şampuan kullanmak da saç ekimi enfeksiyonuna ve diğer komplikasyonlara yol açabilir.

Saç dökülmesi ve saç incelmesi yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Ancak tıbbi bir durum veya kafa derisine travma nedeniyle de ortaya çıkabilirler. Saç dökülmesi yaşayan bazı kişiler, kozmetik veya rekonstrüktif nedenlerle saç ekimi yaptırmayı tercih edebilir. Bu yazıda, farklı saç ekimi türlerinin başarı oranlarının yanı sıra ne kadar sürdüğünü ve olası yan etkilerini inceliyoruz.

Beklentiler ve İyileşme süreci!

Ameliyattan sonra saç deriniz çok hassas olabilir. Birkaç gün ağrı kesici almanız gerekebilir. Cerrahınız en az bir veya iki gün boyunca kafa derinize bandaj takmanızı sağlayacaktır. Ayrıca birkaç gün kullanmanız için bir antibiyotik veya iltihap önleyici bir ilaç da reçete edebilirler. Çoğu kişi operasyondan 2 ila 5 gün sonra işine dönebilmektedir.

Saç ekiminden sonraki ilk yıkama

En iyi saç ekimi klinikleri, ekimden sonra ilk saç yıkamanız için kliniğe dönme fırsatı verecektir. Klinisyeniniz daha sonra size saçınızı evde yıkamak için doğru teknikleri gösterebilir. Ayrıca nakilinizin iyi iyileştiğini kontrol edecekler ve herhangi bir enfeksiyon, folikülit veya başka komplikasyon belirtileri fark ederlerse ilacınızı ayarlayacak veya reçete edeceklerdir.

Saç ekiminden sonra saçınızı nasıl yıkarsınız?

Saçınızı yıkarken hatırlamanız gereken en önemli şey son derece nazik olmaktır. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde yeni ekilen saç greftlerinizi çıkarmak kolaydır.

Saç ekiminden sonra saçınızı yıkamak için adım adım kılavuzumuz:

 • Saçınızı yıkamadan 30-45 dakika önce kabukları yumuşatmak için başınıza nemlendirici sprey veya losyon sürün [1]. Bu, saçınızı yıkarken kabukların dökülmesine yardımcı olur ve yara izi riskini azaltır.
 • Saçınızı ıslatırken başınızı doğrudan güçlü duş jetlerinin altına sokmayın. Bu saç greftlerinizi yerinden çıkarabilir. Düşük basınç ayarı kullanın veya bardakları suyla doldurun ve başınızın üzerine dökün.
 • Kliniğiniz size enfeksiyonu önlemek için tasarlanmış özel bir antibakteriyel şampuan vermelidir. Eğer buna sahip değilseniz, naklinizi temiz tutmak için tuzlu su (tuz ve su karışımı) da kullanabilirsiniz.
 • Avuç içlerinizi veya parmak uçlarınızı kullanarak şampuan veya salin solüsyonunu saç derinize nazikçe masaj yapın. Saç greftlerini yerinden kaldırabileceği, çizebileceği veya hareket ettirebileceği için tırnaklarınızı kullanmayın.
  Düşük basınçlı bir duş ayarı kullanmayı unutmadan saçınızı durulayın.
 • İdeal olarak, saçınızı kurumaya bırakın. Gerekirse bu aşamada çok nazikçe tarayabilirsiniz. Saçınızı daha hızlı kurutmanız gerekiyorsa, saçınızı kurutmak için çok yumuşak bir havlu veya emici kağıt havlular (mutfak rulosu gibi) kullanın. Saç ekiminden sonra asla saçınızı kurutmayın veya saç kurutma makinesi kullanmayın .
 • Saç greftlerini takabileceği ve yerinden çıkarabileceği için sert havlu kullanmayın.

Saç ekiminden sonra kafeinli şampuan kullanmalı mıyım?

Saç dökülmesi için kafeinli şampuanın saç büyümesini teşvik etmede neredeyse Minoxidil kadar etkili olduğu gösterilmiştir Bu nedenle, devam eden saç dökülmesini en aza indirmenin ve ekilen saçlarınızın büyümesini teşvik etmenin harika bir yolu olabilir.

Başarı oranları

Saç ekimi, saç dökülmesine neden olan birçok nedenin ardından saç büyümesinin yeniden sağlanması için etkili prosedürlerdir. Saç ekimi ameliyatının başarı oranı, cerrahın beceri ve deneyimi ile kişinin donör saçının kalınlığı gibi birçok faktöre bağlıdır.

Saç ekimi kalıcı mı?

Çoğu durumda, başarılı bir saç ekiminden sonra kişi daha kalın görünen saçlara sahip olacaktır. Ancak işlemden sonra saçlarda incelme ve dökülme yaşamaya devam edebilirler, bu da saça doğal olmayan veya düzensiz bir görünüm verebilir. Daha uzun süreli sonuçlar için, kişilerin takip eden nakillere ihtiyacı olabilir.

Yan etkiler

ASPS, kalifiye, deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında saç ekimlerinin genellikle güvenli olduğunu söylüyor. Ancak başarılı saç ekimlerinde bile bazı yan etkiler görülebilir.

Enfeksiyon veya kanama

Saç ekimi, deride kesikler veya kesikler yapmayı içerir. Bir cerrah donör folikülleri çıkarmak için bir kesi yapar ve saç derisinde foliküllerin yerleştirileceği küçük kesiler yapar. Herhangi bir kesi ile enfeksiyon veya aşırı kanama riski vardır.

Saç Ekimi İyileştirme Prosedüründen Ne Beklenmeli?

Bu ameliyatların popülaritesinin artmasının nedenlerinden biri, FUE saç ekimi iyileşme ve iyileşme sürecinin son derece yönetilebilir olmasıdır. Saç ekimi iyileşmesinin ilk aşamalarında bölgenin hassas ve son derece hassas olmasını bekleyebilirsiniz.

Verdiğimiz tüm tavsiyeler, bu süre zarfında alanın korunmasını ve rahatsız edilmemesini sağlamaya yardımcı olur. Yan etkiler hakkında daha fazla bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz, ancak kesi yerleri iyileştikçe bir miktar morarma ve kabuklanma olacaktır. Bu endişelenecek bir şey değil.

Yeniden büyümeyi engellemeleri pek olası değildir ve koparılmamalıdır. Klinik personeli, uzun süre ısrar edip çirkin hale gelirse, bunları nasıl yıkayacakları konusunda tavsiyede bulunabilecektir.

Diğer saç ekimi sonrası bakım ipuçları

Özenli saç ekimi kurtarma , saç ekiminizin başarısı için hayati önem taşır. Saçınızı yıkarken veya diğer günlük aktiviteleri yaparken yanlışlıkla greftlerinizi düşürürseniz, saç ekiminin başarı şansını kolayca azaltabilirsiniz.

Saç ekiminize en iyi büyüme şansını vermek için, greftlerinizle ilgilenmek için yapmanız gereken başka şeyler:

 • Cerrahınızın bakım sonrası talimatlarını dikkatlice izleyin
 • Herhangi bir ilacı reçete edildiği gibi alın
 • Saç ekiminden sonra en az bir ay spor yapmaktan kaçının .
 • İşten en az 1-2 hafta izin alın veya o süre boyunca evden çalışın
 • Başınızı güneşten koruyun.

Web sitemizde saç ekimi işlemleri ile ilgili bir çok uzun makale bulunmaktadır. Dilerseniz yukarıdaki arama butonuna basıp bu yazılarımızda arayabilirsiniz. Daha geniş kapsamlı bilgilere ulaşmak için diğer saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyun.

Duşta saç dökülmesi görürseniz ne yapmalısınız?

Yıkadığınızda büyük saç kümelerini kaybetmek, genellikle saç dökülmesinin ilk belirtilerinden biridir. Özellikle buna neyin sebep olduğundan emin değilseniz, duşta saç dökülmesi endişe verici olabilir.

Özet

Saç ekimi ameliyatı, saç seyrelmesi ve saç dökülmesi yaşayan kişiler için iyi bir seçenek olabilir. Saç seyrelmesi için kalıcı bir çözüm olmayabilir, ancak birçok insan için saç dolgunluğunu ve özgüvenini geri kazanmasına yardımcı olabilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Tavsiyeler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!